Wielkanocne obrzędy, o których już nie pamiętamy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:53
Tradycje wielkanocne wiążą się z jajkami odmienianymi przez wszystkie przypadki. Jednak wiele obrzędów, które przetrwały w pojedynczych polskich wioskach, powraca dziś do łask.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Dziad i baba, niedźwiedź, muzykanci i siwek-oliwek - grupa ta śpiewając, tańcząc i odgrywając proste scenki mimiczne wypraszała od ‘’gospodzarzy’’ smakołyki ze świątecznych stołów. Po opłotkach ganiali kominiarze i wyposażeni w sadze i czernidło starali się wysmolić wszystkie panny, kobiety i dzieci. Kominiarze musieli wykazać się nie lada kondycją, bo skakali przez płoty, a oknami dostawali się do domów.

Są jeszcze Turki Wielkanocne, Wózki Dyngusowe i bułgarskie Kukiery.

Więcej o tym, co mało znane i nieoczywiste w wielkanocnej tradycji w audycji "Co Was Kręci" w niedzielę, 22 kwietnia, od godz. 10.00 do 12.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o jajkach, ale boicie się zapytać

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 17:30
Choć wszystkie kurze jajka wyglądają podobnie, od dawna wiadomo, że jajko jajku nie równe. Warto wybierać te od „szczęśliwych kur”, czyli kur, które zamiast tłoczyć się w klatkach, mają warunki, by biegać po podwórku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marnowanie jedzenia. Jak rozwiązać ogólnoświatowy problem?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:00
Podczas świąt nasze stoły często uginają się pod ciężarem jedzenia. Okazuje się jednak, że część frykasów, które przygotowuje się w tradycyjnych polskich domach przez kilka dni z takim namaszczeniem… ląduje w koszu na śmieci. Rocznie Polacy wyrzucają bowiem aż 9 mln ton żywności.
rozwiń zwiń