Ultramaraton w górach Himalajów - kiedy 42 km to za mało

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 14:29
W wrześniowym maratonie warszawskim udział wzięło prawie 5,5 tysiąca osób. Są jednak zawodnicy, dla których taki dystans jest niewystarczający.
Audio
  • Robert Celiński opowiada o biegu w górach Nepalu (Co was kręci/Czwórka)
Himalaje
HimalajeFoto: Pixabay

Trasa maratonu zaczyna się na 5364 m n. p. m. Na tej wysokości zmienia się ciśnienie i gęstość powietrza. Wielokrotne podbiegi i zbiegi są wycieńczające dla organizmu biegacza. Ultramaratończyk Robert Celiński w rozmowie z Maciejem Filipowiczem opowiedział dlaczego mimo bardzo trudnych warunków postanowił wystartować w biegu. - Dużo słyszałem o Nepalu. Bardzo podobała mi się idea, żeby tam pojechać, spędzić trzy tygodnie w górach i poznać inny świat, inną kulturę - wyjaśniał. - Do wyjazdu przygotowywałem się długo, ale nie do samego biegu - poszedłem na żywioł. Wiedziałem, że może być ciężko, wszystko zweryfikowało się w trakcie biegu, ponieważ było to moje pierwsze tego rodzaju przeżycie - tłumaczył.

Jak biega się w wysokich górach Nepalu? O wrażeniach z udziału w górskim maratonie, kontuzjach i dlaczego postanowił wziąć udział w kolejnych edycjach opowiadał w nagraniu rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzą: Hanna Dołęgowska, Mateusz Fusiarz

Materiał opracował: Maciej Filipowicz

Goście: Robert Celiński (ultramaratończyk biorący udział w biegu w górach Himalajów)

Data emisji: 22.10.2017

Godzina emisji: 11.33

ac/kd

Czytaj także

Wyprawa na Everest. Najmłodsza Polka na dachu świata

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 12:53
- Faktycznie mam szansę zostać najmłodszą Polką na szczycie tej góry, jednak nie to jest dla mnie najważniejsze. Liczy się sama wyprawa - mówi 25-letnia Sylwia Bajek, która na Czomolungmę wybiera się razem ze swoim partnerem Szczepanem Brzeskim. Jak himalaiści przygotowują się do zdobycia ośmiotysięcznika? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokonują 15-metrową ścianę w kilka sekund. Jaki jest sukces tarnowskich "pajączków"?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 11:30
Wspinaczkę sportową trenuje od jedenastu lat. Już w 2010 roku, w Edynburgu zdobyła tytuł Mistrzyni Świata Juniorów. W "Co Was Kręci?" rozmawiamy z Klaudią Buczek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Góry są nieobliczalne". Co powinieneś wiedzieć, zanim wyruszysz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 15:49
- Trudne warunki w górach się zdarzają i będą się zdarzać. Dlatego ważna jest edukacja, wiedza, jak sobie wówczas poradzić i pomóc innym - mówili przewodnicy górscy Michał Pluta, Marek Paleski, współorganizatorzy Kursu Przewodników Górskich na Uniwersytecie Warszawskim. 
rozwiń zwiń