Lhotse i Mount Everest. Jak zdobywa się najwyższe szczyty świata?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 12:35
- Kluczowym momentem tej wyprawy było dla mnie pokonanie punktu, w którym w zeszłym roku zawróciliśmy, czyli na wysokości 8 800 m., na pionowej ścianie 50 m od szczytu - opowiadał Szczepan Brzeski. - Przekroczenie tej granicy było jak pierwszy krok na Księżycu.
Audio
  • O wyprawie na Mount Everest i Lhotse, i planach na kolejne szczyty opowiadają Sylwia Bajek i Szczepan Brzeski (Co Was kręci/Czwórka)
Szczepan Brzeski, Sylwia Bajek, Mateusz Fusiarz w Czwórce
Szczepan Brzeski, Sylwia Bajek, Mateusz Fusiarz w CzwórceFoto: Magdalena Żelazowska/Czwórka

bajek brzeski everest 1200.jpg
Bajek, Brzeski - tym razem zdobędą Everest i Lhotse?

Lhotse jest czwartym, pod względem wysokości szczytem na Ziemi. Mount Everest - pierwszym. Szczepan Brzeski zdobył Everest i zakończył projekt Korona Ziemi. Jego partnerka Sylwia Bajek weszła na Lhotse. - To oznaczało ciężką harówkę i niemal dwa miesiące w górach. Nie było łatwo wytrzymać, ale motywacja i skupienie na celu były ogromne. - Dziś pamiętam tylko te dobre rzeczy - wspominała Bajek. - Satysfakcja i radość z osiągniętych celów jest wielka. To spełnienie naszych marzeń, ale także ostatnich dwóch lat ciężkiej pracy.

W programie goście Czwórki opowiadali o swoich doświadczeniach związanych ze wspinaczką górską, także tych trudnych, o pokonywaniu własnych słabości, konfrontacji ze śmiercią, ale także ogromnej radości po osiągnięciu celu i motywacji do kolejnych wypraw. Jak się do nich przygotowują? Jak trenować przed wyprawą w Himalaje? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Mateusz FusiarzHanna Dołęgowska 

Gość: Sylwia Bajek, Szczepan Brzeski (himalaiści, podróżnicy)

Data emisji: 1.07.2018

Godzina emisji: 11.07

kd/ac

Czytaj także

Ultramaraton w górach Himalajów - kiedy 42 km to za mało

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 14:29
W wrześniowym maratonie warszawskim udział wzięło prawie 5,5 tysiąca osób. Są jednak zawodnicy, dla których taki dystans jest niewystarczający.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy schodzi lawina - co musisz wiedzieć, by przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 12:00
- Po zejściu lawiny start ratowniczego helikoptera zajmuje 10 minut, a czas na odkopanie osób, przysypanych śniegiem to 15 minut. Potem szanse na przeżycie bardzo szybko spadają - mówił jacek Będkowski i podkreślał, że dlatego właśnie w górach najważniejsze jest, by wiedzieć, jak sobie radzić, ale i pomagać innym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuba Przygoński i Mateusz Waligóra: rajd w Kazachstanie i wędrówka po pustyni Gobi

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 13:36
- Żadnych zawodników nie lekceważę. Zawsze trzeba być skoncentrowanym - mówił startujący w Driftingowych Mistrzostwach Polski Kuba Przygoński, kierowca rajdowy, członek zespołu Orlen Team.
rozwiń zwiń