Rozciągnęliśmy górski sezon. To trudne dla turystów i ratowników

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 09:29
- Kiedyś listopad dla wspinaczy i taterników był czasem, kiedy się siedziało w barze albo czytało książki. Nikt nie szedł w góry - mówi Bogusław Kowalski, instruktor alpinizmu PZA. - Dziś na listopad rozciągnęliśmy sezon. To ciężki czas - dodaje. 
Audio
  • Bogusław Kowalski opowiada o bezpiecznym chodzeniu po górach (Co Was kręci/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergey Nivens/Shutterstock.com

- Wspinaczka w listopadzie nie jest łatwa - podkreśla specjalista. - To trudny czas dla turystów, ale też dla ratowników. Dla tych, którzy niosą pomoc są to dużo trudniejsze warunki, niż te gdy jest pełna pokrywa śnieżna i dużo rzeczy można zrobić na nartach, łatwiej się poruszać - dodaje. 

Od lat szkoleniowcy powtarzają prawdy stare jak świat: wychodząc w góry trzeba myśleć, góry zawsze potrafią zaskoczyć. Mimo to wciąż mamy do czynienia z wypadkami, a dotykają one też doświadczonych wspinaczy. - Jest bardzo duży boom na turystykę, turystykę masową i też tą wysokogórską, zimową - wyjaśnia gość Czwórki. - Efektem tego jest tłok na dojeździe do Morskiego Oka, tłok na Rysach, Orlej Perci, tłok na kursach i niestety tłok na Giewoncie. (Ostatnia tragedia na Giewoncie też jest wynikiem tego boomu, tych ludzi było dużo) - dodaje. 

Bogusław Kowalski wśród przyczyn wypadków górskich wymienia: niedbalstwo, zbyt dużą lub zbyt małą motywację, dekoncentrację, a także niedbalstwo. Podkreśla, że gór uczymy się całe życie i jeden podstawowy kurs nie sprawi, że będziemy ekspertami. - Ratownicy GOPR i TOPR uczą się całe życie. To mistrzowie świata, którzy cały czas się szkolą - zaznacza. 

Bogusław Kowalski szkoli nieprzerwanie od 1997 roku, jest kierownikiem i wykładowcą na kursach instruktorskich PZA, autorem wielu artykułów dotyczących szkolenia, wypadków, historii alpinizmu.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której opowiadamy o Oscypie i rozmawiamy z Jaśkiem Gąsienicą-Danielem o FIM Mistrzostwach Świata SUPER ENDURO i trzeciej rundzie Grand Prix Hiszpanii.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Bogusław Kowalski (instruktor alpinizmu PZA)

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 11.40

pj/kul

Czytaj także

Halina - z nią w górach było dobrze

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 16:06
Od Haliny Krüger-Syrokomskiej uczyła się Wanda Rutkiewicz i wielu innych taterników, alpinistów, himalaistek i himalaistów. - Miała poczucie humoru, sypała dowcipami, klęła dość zabawnie - mówi Anna Kamińska, autorka biografii himalaistki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kukuczka - "dyrektor Himalajów"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 15:40
Jerzy Kukuczka marzył o zdobyciu wszystkich czternastu ośmiotysięczników. To marzenie się spełniło. Kolejnym wyzwaniem miała być mierząca trzy tysiące metrów południowa ściana Lhotse, której przejście uznano za największe wyzwanie himalajskie XX i XXI wieku.
rozwiń zwiń