Jerzy Kukuczka - "dyrektor Himalajów"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 15:40
Jerzy Kukuczka marzył o zdobyciu wszystkich czternastu ośmiotysięczników. To marzenie się spełniło. Kolejnym wyzwaniem miała być mierząca trzy tysiące metrów południowa ściana Lhotse, której przejście uznano za największe wyzwanie himalajskie XX i XXI wieku.
Audio
  • Jerzy Kukuczka we wspomnieniach i zapiskach (Klucz Kulturowy/Czwórka)
Jerzy Kukuczka
Jerzy KukuczkaFoto: PAP/Kazimierz Seko

"Kukuczce się nie odmawia"

Na wyprawę zaprosił dziennikarkę z Telewizji Katowice, jego rodzinnego miasta. Elżbieta Piętak towarzyszyła mu w podróży i prowadziła dziennik, w którym notowała zdarzenia ważne i powszednie. - W pierwszej chwili odmówiłam, ale Darek powiedział mi, że Kukuczce się nie odmawia - wspomina.

Zobacz także: EVEREST 80 - serwis specjalny >>>

Dyrektor Himalajów

Tamten czas Elżbieta Piętak i Dariusz Piętak postanowili opisać w książce. "Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki" powstała na bazie spisywanych wówczas dzienników. Jerzy Kukuczka był kierownikiem wyprawy, ale zwracaliśmy się do niego "dyrektorze" - opowiada dziennikarka. - Wspinał się genialnie, nadawał ton wyprawie, chciał osiągnąć nieosiągalne. Dla niego liczyło się tylko "naj"  - dodaje.

24 października 1989 roku Kukuczka nie odezwał się do bazy o umówionej godzinie. Kilka dni później świat obiegła tragiczna wiadomość, że wybitny polski himalaista został w górach na zawsze.  

Lhotse w Nepalu. Miejsce pamięci Jerzego Kukuczki Lhotse w Nepalu. Miejsce pamięci Jerzego Kukuczki

Jak dotąd nikomu nie udało się zdobyć Lhotse bez wspomagania tlenowego i południowa ściana nadal jest niedoścignionym marzeniem wspinaczy wysokogórskich. Więcej o cierpliwości, która pozwala zdobyć szczyt i o wyprawie, która miała zmienić świat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Elżbieta Piętak, Dariusz Piętak (autorzy książki "Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki")

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 15.18

kul/ac

Czytaj także

Kilimandżaro kobiecą stopą. Jak wspiąć się na szczyt marzeń?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 10:20
Natalia Bogdan nowy rok przywitała na wysokości niespełna 6 tys. metrów nad poziomem morza na szczycie Kilimandżaro, góry zwanej dachem Afryki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Starnawski: nurkowanie to narzędzie do odkrywania świata

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 13:20
W Krakowie juz po raz 16. odbywa się Festiwal Górski. Wśród zaproszonych gości znalazł się Krzysztof Starnawski - ratownik TOPR, żeglarz, podróżnik, organizator wypraw i rajdów przygodowych, rekordzista świata w nurkowaniu i konstruktor sprzętu sportowego.
rozwiń zwiń