X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozciągnęliśmy górski sezon. To trudne dla turystów i ratowników

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 09:29
- Kiedyś listopad dla wspinaczy i taterników był czasem, kiedy się siedziało w barze albo czytało książki. Nikt nie szedł w góry - mówi Bogusław Kowalski, instruktor alpinizmu PZA. - Dziś na listopad rozciągnęliśmy sezon. To ciężki czas - dodaje. 
Audio
  • Bogusław Kowalski opowiada o bezpiecznym chodzeniu po górach (Co Was kręci/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergey Nivens/Shutterstock.com

- Wspinaczka w listopadzie nie jest łatwa - podkreśla specjalista. - To trudny czas dla turystów, ale też dla ratowników. Dla tych, którzy niosą pomoc są to dużo trudniejsze warunki, niż te gdy jest pełna pokrywa śnieżna i dużo rzeczy można zrobić na nartach, łatwiej się poruszać - dodaje. 

Od lat szkoleniowcy powtarzają prawdy stare jak świat: wychodząc w góry trzeba myśleć, góry zawsze potrafią zaskoczyć. Mimo to wciąż mamy do czynienia z wypadkami, a dotykają one też doświadczonych wspinaczy. - Jest bardzo duży boom na turystykę, turystykę masową i też tą wysokogórską, zimową - wyjaśnia gość Czwórki. - Efektem tego jest tłok na dojeździe do Morskiego Oka, tłok na Rysach, Orlej Perci, tłok na kursach i niestety tłok na Giewoncie. (Ostatnia tragedia na Giewoncie też jest wynikiem tego boomu, tych ludzi było dużo) - dodaje. 

Bogusław Kowalski wśród przyczyn wypadków górskich wymienia: niedbalstwo, zbyt dużą lub zbyt małą motywację, dekoncentrację, a także niedbalstwo. Podkreśla, że gór uczymy się całe życie i jeden podstawowy kurs nie sprawi, że będziemy ekspertami. - Ratownicy GOPR i TOPR uczą się całe życie. To mistrzowie świata, którzy cały czas się szkolą - zaznacza. 

Bogusław Kowalski szkoli nieprzerwanie od 1997 roku, jest kierownikiem i wykładowcą na kursach instruktorskich PZA, autorem wielu artykułów dotyczących szkolenia, wypadków, historii alpinizmu.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której opowiadamy o Oscypie i rozmawiamy z Jaśkiem Gąsienicą-Danielem o FIM Mistrzostwach Świata SUPER ENDURO i trzeciej rundzie Grand Prix Hiszpanii.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Bogusław Kowalski (instruktor alpinizmu PZA)

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 11.40

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Halina - z nią w górach było dobrze

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 16:06
Od Haliny Krüger-Syrokomskiej uczyła się Wanda Rutkiewicz i wielu innych taterników, alpinistów, himalaistek i himalaistów. - Miała poczucie humoru, sypała dowcipami, klęła dość zabawnie - mówi Anna Kamińska, autorka biografii himalaistki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kukuczka - "dyrektor Himalajów"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 15:40
Jerzy Kukuczka marzył o zdobyciu wszystkich czternastu ośmiotysięczników. To marzenie się spełniło. Kolejnym wyzwaniem miała być mierząca trzy tysiące metrów południowa ściana Lhotse, której przejście uznano za największe wyzwanie himalajskie XX i XXI wieku.
rozwiń zwiń