Paralotniarstwo - sposób na wakacyjną przygodę życia

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 09:50
- Latając na paralotni, wykorzystujemy zupełnie inne zmysły, niż będąc na ziemi. To zupełnie inny poziom doznań - mówił Piotr Gałkowski, instruktor. - To też najprostszy sposób na znalezienie się w powietrzu w pięknych okolicznościach przyrody.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Martsiv Yurii

motorówka łódź morze shutterstock 1200.jpg
Bartek Marszałek w wodnej Formule 1. "To będzie szybki, intensywny sezon"

Jednym z miejsc, w których w Polsce uprawiać można paralotniarstwo, jest Góra Żar położona w malowniczym Beskidzie Małym. To prawdziwa mekka paralotniarzy. Jak przekonywał instruktor z tamtejszej szkoły Albatros, ta dyscyplina to sport dla wszystkich. - To w sumie też najtańszy sport lotniczy, a dodatkowo szkolenie jest stosunkowo proste. Wystarczy tydzień, by nauczyć się paralotniarstwa i próbować latać samodzielnie - podkreślał rozmówca Czwórki. Jak tłumaczył, ludzie, którzy nie czują się pewnie, latając samodzielnie, mogą też wykonywać loty tandemowe, czyli w parze z doświadczonym instruktorem.

Posłuchaj
07:00 2020_07_12-11-29-55_CZWÓRKA_CWK.mp3 O paralotniarstwie - niezwykłych doznaniach, niezbędnych umiejętnościach, ale także szczegółach szkolenia - opowiada Piotr Gołkowski (Co was kręci/Czwórka) 

Od czego zacząć? - Paralotnia przypomina spadochron, nie ma w niej elementów sztywnych. Pozwala na niemal szybowcowe latanie, przy wykorzystaniu prądów powietrza - tłumaczył Piotr Gołkowski. - Trzeba mieć umiejętności techniczne, ale jedyną metodą, by poznać przyjemność z latania, jest spróbowanie. Paralotnia oderwie nas od rzeczywistości, w której funkcjonujemy na co dzień.

Czytaj także:

I jak podkreślał, paralotniarstwo to sport pełny wizualnych doznań. - Piloci, którzy odbyli szkolenie i przelatali kilkadziesiąt godzin, mogą już robić pierwsze przeloty, mogą robić trójkąty, których odległości sięgają nawet 100 km. Latają między województwami. Ląduje się wtedy w różnych miejscach i poznaje różnych ludzi. Przygoda jest więc w tym sporcie nie tylko w powietrzu, ale także na ziemi - mówił gość Czwórki.

POSŁUCHAJ TAKŻE Nagranie całej godziny audycji "Co was kręci", w której rozmawiamy m.in. o urokach i wyzwaniach wakeboardu. Gośćmi byli Marek i Patryk Łojkowie, trener i zawodnik tej dyscypliny sportu. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Piotr Gołkowski (instruktor z tamtejszej szkoły Albatros)

Data emisji: 12.07.2020

Godzina emisji: 11.20

kd/kul

Czytaj także

Kolarstwo grawitacyjne. Gdzie się skacze na rowerach w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 14:50
Pokazy, tricki, które zapierają dech i przejazdy trasami największego na Mazowszu parku rowerowego - "Co Was Kręci" zagościło w Bikeparku Kazoora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parkour i freerunning - sposób na życie z adrenaliną

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 14:27
- Parkour to sport, polegający na jak najszybszym pokonywaniu przeszkód. Freerunning to zaś odmiana parkouru, ale wolniej, z dodaniem kilku salt, elementów tańca - mówił Radosław Tyczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pumptrack - gdzie to robić w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 13:00
Pumptrack to najlepsze miejsce do tego, by ćwiczyć technikę jazdy na rowerze. W tym sezonie nowe tory pumtrackowe powstały w Cieszynie i Miejscu Piastowym w województwie podkarpackim.
rozwiń zwiń