Flatland. Breakdance na rowerze

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 13:00
Flatland to akrobacje rowerowe na płaskiej powierzchni. Sport pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. ubiegłego wieku i osiągnął szczyt popularności w latach 90. Jednak wraz z rozwojem innych dyscyplin rowerowych, gdy coraz więcej osób z BMX-ami dołączało do skaterów, styl flatland odchodził w cień.
Filip Janusz SlowB Crew
Filip Janusz SlowB CrewFoto: Paulina Kozieł

Pokazowe ewolucje riderzy wykonują na płaskim terenie - jeżdżą do przodu, do tyłu, wykonują obroty, balansują na pegach i pedałach. - Chodzi o to, by utrzymać balans kręcąc się na tylnym lub przednim kole - wyjaśnia Wiktor Jakóbiak ze Szkoły Flatland BMX. - Często flatland jest porównywany do baletu albo do breakdance - dodaje. 

Posłuchaj
13:18 CZWORKA Co Was Kreci - flatland 31.01.2021.mp3 Flatland. Co powinieneś wiedzieć o tym stylu jazdy? (Co Was Kręci/Czwórka) 

Rolling, spinning i scuffing to style, które ćwiczą flatlandowcy. - Muszą być bardzo cierpliwi i wytrwali, bo to nie jest dyscyplina, w której do perfekcji można dojść na skróty - mówi gość Czwórki. - Flatland wymaga precyzji, skupienia oraz czasu. 

Zobacz
bmx rower 1200.jpg
Kolarstwo grawitacyjne. Zaczyna się od ziemi

Rowery do flatlandu mają zazwyczaj krótszy rozstaw osi niż pozostałe rowery do freestyle'u i jest niższy. Dzięki temu nie trzeba zbyt dużego wysiłku, aby wprawić go w poślizg lub ustawić go na jednym kole. - Coraz częściej jednak we flatlandzie korzysta się z klasycznych modeli streetowych - z dużą ramą i kierownicą. To pokazuje, że ta dyscyplina nie wymaga już tak specjalistycznego sprzętu, który był w użyciu od koniec ubiegłego wieku - dodaje rozmówca Hanny Dołęgowskiej.    

Posłuchaj także:

Zobacz
frisbee 1200.jpg
Freestyle frisbee. "W tym sporcie można się zatracić"

Jednym z najbardziej utytułowanych riderów flatlandu jest obecnie Matthias Dandois, który - zdaniem ekspertów - w swojej jeździe konsekwentnie zaciera granicę pomiędzy flatlandem i streetem. Jego idealna technika i nieprawdopodobna kreatywność zdobyła uznanie sędziów na największych zawodach. Dandois dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zgarnął trzy medale Mistrzostw Świata w konkurencji BMX Flatland i przez 3 lata dominował na wszystkich lokalnych zawodach i Jamach.

Unlocked Down / A Midnight Cruise in Paris / Matthias Dandois

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Wiktor Jakóbiak (Szkoła Flatland BMX)

Data emisji: 31.01.2021

Godzina emisji: 11.35

kul

Czytaj także

"Return to Earth". Downhill w stylu Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 12:40
Mknij przez dżunglę na wybrzeżu Oahu, poczuj na twarzy kurz podczas zjazdów z nieziemskich wzgórz w Utah i zgub się w odciętych od świata górach Patagonii. Wszystko to jest możliwe w filmie "Return To Earth".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo na rowerze. "Nie ścigaj się, świeć przykładem"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 20:00
1 czerwca w Wilkowicach w Ritę Malinkiewicz i Katarzynę Konwę wjechał samochód osobowy. Obie kolarki w stanie bardzo ciężkim trafiły do szpitala. 
rozwiń zwiń