"Allseasons" - bo sezon na kajt trwa cały rok

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 08:50
Twórcy pierwszego polskiego długometrażowego filmu o kitesurfingu "Allseasons" stanęli do walki z mitem - udowadniają, że ten sport można uprawiać cały rok. 
Kitesurfing na Filipinach
Kitesurfing na FilipinachFoto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Anastasia Zhebyuk
surfing sporty wodne 1200.jpg
Sporty wodne w dobie izolacji. Jak to się robi?

Film pokazuje pełne spektrum kitesurfingu, jeśli chodzi style oraz pory roku, w jakich można go uprawiać. Zdjęcia kręcono w 6 krajach (Polska, Szwajcaria, Włochy, Norwegia, Egipt, Hiszpania). W "Allseasons" nie brakuje wody, wiatru czy śniegu. Producenci zapraszają na 75 minut wciągającej opowieści. 

Posłuchaj
10:40 czwórka co was kręci 14.11.2021.mp3 O "Allseasons" opowiada Szymon Mioduszewski (Co Was Kręci/Czwórka)

 

Producenci z Woodpecker Motion Pictures przez lata starali się o powstanie tego filmu. - To było 10 lat ciężkiej pracy. Pasja pozwalała im wstawać i walczyć - mówi Szymon Mioduszewski z Dziewiątego Planu. - Dziś, gdy film powstał, nie odbiega od najlepszych zachodnich produkcji tego typu - dodaje. 

Dziś polska kadra kite'a uprawia ten sport na światowym poziomie. Julka Damasiewicz będzie jedną z faworytek w Paryżu w 2024 roku. W filmie pokazane są przepiękne lokalizacje z Norwegii, Szwajcarii, Włoch i Egiptu. Nie zabrakło też naszego Helu. 

- Podążamy śladami naszych zawodników - mówi rozmówca Hanny Dołęgowskiej. - W naszym filmie pojawia się Julka Damasiewicz, kandydatka do olimpijskiego złota, Marek Rowiński, najlepszy zawodnik freestyle w Polsce, Katarzyna Blanka-Lange, Feliks Kersten, jeden z najlepszych riderów snow-kite na świecie, Mario Kraszewski. Jest Jaca HB Makajta. Są też wielkie zagraniczne gwiazdy: Aaron Hadlow, absolutna legenda świata freestyle, czy Airton Cozzolino - wymienia. 

Fajne w tym filmie jest to, że nie jest on tylko dla fanów kite'a Szymon Mioduszewski 

Szymon Mioduszewski podkreśla różnorodność świata pokazanego w filmie. - Nie zamknęliśmy się tylko na Hel i jeden styl - zaznacza. - Pokazujemy kitesurfing przekrojowo, jego różne odmiany, przeróżne miejscówki - dodaje. 

W obrazie "Allseasons" jest lato, jesień, zima i wiosna. - Kite'a można uprawiać wszędzie, nieważne w jakim otoczeniu, czy to góry, czy śnieg, czy piękna słoneczna plaża. Kitesurferom nie przeszkadzają nawet minusowe temperatury - opowiada gość Czwórki. 

Nie ma warunków, które by uniemożliwiły uprawianie tego sportu Szymon Mioduszewski

Film podzielony jest na 10 rozdziałów. W jednym z nich poruszony jest wątek ekologiczny. - Zwracamy uwagę na to, że Bałtyk jest ekologiczną bombą, o której dziś niewiele się mówi. Do naszego filmu dołączyła Fundacja Mare, której przedstawiciele opowiadają o licznych wrakach i tankowcach leżących na dnie morza. Ta stal rdzewieje, zabija morze i ryby. Gdy wyciek się wydarzy, Półwysep Helski nam zniknie. To zagrożenie ekologiczne, ale też zagrożenie dla naszego sportu. Trzeba o tym mówić - dodaje. 

Allseasons Kite Movie (2021) | Official Trailer/Woodpecker MP***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Szymon Mioduszewski (Dziewiąty Plan)

Data emisji: 14.11.2021

Godzina emisji: 11.39

pj

Czytaj także

Kiteboarding. Zawrotne prędkości, niezwykłe kolory, dobra zabawa

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 16:12
W tym sporcie rozwija się zawrotne prędkości - nawet 40 węzłów na godzinę, czyli 70 km/h. - To najszybsza klasa żeglarska w tym momencie. Formuła kite, w której się ścigamy jest najmłodszą, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijającą się dyscypliną w tej chwili - mówił Tomasz Janiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kitesurfing. "Sezon wystartował i dobrze się zapowiada"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 13:50
Znamy już daty największych wydarzeń kiteboardowych tego sezonu. - W tym niepewnym czasie uratował nas entuzjazm zawodników i organinaztorów. Dzięki nim szykują nam się m.in. Mistrzostwa Europy w przyszłym olimpijskim formacie - zapowiada Maciek Boszko z Polskiego Związku Kiteboardingu.
rozwiń zwiń