Ćwicz tai chi i pomóż Ukrainie. Warsztat z Nickiem Gudge

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 13:20
Nick Gudge, uczeń mistrza Wang Haijuna poprowadzi warsztat z Chen Taijiquan w Muzeum Azji i Pacyfiku. Dochód z wydarzenia przeznaczony będzie na pomoc dla Ukrainy.
Nick Gudge poprowadzi warsztaty z Tai Chi w Muzeum Azji i Pacyfiku.
Nick Gudge poprowadzi warsztaty z Tai Chi w Muzeum Azji i Pacyfiku.Foto: Audrius Kacelavicius

Już 3 czerwca o godzinie 18.00 można będzie wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu. W Muzeum Azji i Pacyfiku, uczeń mistrza Wang Haijuna, Nick Gudge poprowadzi warsztaty Chen Taijiquan. Ten znakomity nauczyciel, znawca tematu oraz autor wielu publikacji podczas spotkania wyjaśni między innymi czym jest wewnętrzna energia, zwana również wewnętrzną siłą. Biorąc udział w warsztacie można wesprzeć Ukrainę.

- Taijiquan jest czystą i prostą sztuką walki. W Chinach występuje ok 400 stylów walki, w ostatnim pokoleniu chiński rząd stworzył listę TOP 10 najznamienitszych mistrzów walki w Chinach - mówi Nick Gudge. - Na tej liście znalazło się dwóch mistrzów Taijiquan.


Spowolnienie ruchu pomaga zrozumieć ciało

Kiedy mówimy o tai chi rzadko kojarzymy ją ze sztuką walki. Co wynika z tego, że widzimy często ćwiczenia z podstawowego poziomu szkolenia. - To jest podobnie, gdy jak widzisz boksera ćwiczącego na skakance, lub biegnącego ulicą i zastanawiasz się, co to ma wspólnego z walką. Te ćwiczenia są jednak integralną częścią treningu w boksie, treningu koordynacji, wytrzymałości dla podniesienia poziomu sprawności fizycznej - mówi nauczyciel. - W tai chi ścieżką do szybkości i siły, co jest podstawą dla każdej rdzennej sztuki walki, jest zrozumienie ciała przez spowolnienie ruchu. Dlatego ludzie postrzegają tai chi jako sztukę powolnego poruszania się. Nie mają okazji zobaczyć, że w podstawowych formach występują także bardzo szybkie ruchy i nie rozumieją jak może to prowadzić do uzyskania siły.

Jak mówi Nick Gudge, wykonywanie ćwiczeń powoli jest mechanizmem do trenowania. Pomaga osiągnąć szybkość eliminując wszystkie błędy w zakresach poszczególnych ruchów. Poprzez powolny ruch budowana jest wytrzymałość i siła w dolnej części ciała, co dalej prowadzi do wzrostu siły całego ciała tai chi.


Źr. Facebook/Akademia Chen Taijiquan Marek Baliński


Ważna duchowość

Nauczyciel podkreśla, że obok nauki ruchu ważna jest także przestrzeń duchowa i wiedza na temat przepływu energii. - Nie jest to tylko trening gimnastyczny. Pojęcia takie jak energia, dantian, chi, meridiany i duch jest równie ważny - tłumaczy. - Jednak ich rozwijanie odbywa się na późniejszych etapach zaawansowania w tai chi.

Zobacz także:


Dla ciała u umysłu

Tai chi jest dobre nie tylko dla naszego ciała, ale także dla naszego umysłu. To jest też ważne w innych sportach. Kiedy zbliżamy się do poziomu profesjonalisty czynnik mentalny jest bardzo istotnym elementem, ponieważ fizyczny już został osiągnięty.

- Aby być na przykład światowym bokserem musimy mieć takie umiejętności psychiczne jak wytrzymałość, dyscyplina, cierpliwość i szacunek dla innych ludzi - tłumaczy rozmówca Hanny Dołęgowskiej. - Te cechy są potrzebne, żeby podjąć wysiłek, który jest potrzebny. To wymaga zaangażowania jak w każdym sporcie. Także ważny jest w tai chi i sztukach walki.

Posłuchaj
11:02 Czwórka/Co Was kręci/ tai chi NIck Gudge 23.05.2022.mp3 Nick Gudge opowiada o treningu tai chi i warsztatach (Co Was kręci/Czwórka)

 

Linia przekazu - ważny jest nauczyciel 

Nick Gudge z wielkim szacunkiem mówi o swoim mistrzu Wang Haijun, który był trzykrotnym mistrzem Chin w Taijiquan, mistrzem Wushu, który zdobył 29 złotych medali w "pchających rękach". - Według mnie Wang Haijun jest najlepszym żyjącym obecnie nauczycielem, a jego mistrz był najlepszym w swoim pokoleniu - opowiada. - Myślę, że to charakterystyczne. Uczę się być dobrym nauczycielem od naprawdę dobrego nauczyciela. To jest kluczowe zwłaszcza kiedy uczymy dużą grupę ludzi.

Zobacz także: 

Głównym celem tego warsztatu jest zbiórka pieniędzy na pomoc Ukraińcom w Polsce. - Chciałbym, aby wiele osób się pojawiło, bo też więcej pieniędzy zbierzemy na nasz cel. To nad czym chcę popracować podczas tego warsztatu, to odpowiedź na to, na co większość osób nie zwraca uwagi w tai chi, czyli czym jest wewnętrzna siła nei jin. To jest bardzo praktyczna rzecz - tłumaczy Nick Gudge. - Łatwo można ją zademonstrować i pokazać jak na różne sposoby możemy z tym pracować. Nie jest łatwe zobaczenie tego w sztuce walki jaką jest tai chi, ponieważ z bojowego punktu widzenia najlepiej jest to ukrywać. Więc obserwator nie wie, czy ona tam jest, czy nie. To jest to, czym chcę się zająć podczas warsztatu.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 11.38

aw

Czytaj także

Tai Chi - energia, moc i adrenalina

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 13:20
Jak co roku, w ostatnią sobotę kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Tai Chi i Qigong. Tego dnia, przez cały świat przetacza się fala skumulowanej energii chi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tai chi. Ćwiczenia, które powodują wzrost własnej wartości

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 14:20
Kombinacja głębokich oddechów i powolnych ruchów sprawia, że tai chi to jeden z najkorzystniejszych dla zdrowia systemów ćwiczeń.
rozwiń zwiń