Rowerowa mapa Polski. Sprawdź, dokąd warto się wybrać

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 13:47
Trasy MTB w Polsce to nie tylko góry, Małopolska czy Śląsk. To także świetne trasy na Pomorzu, w Szczecinie czy w Wielkopolsce. - Na rowerowej mapie Polski wciąż pojawiają się nowe - mówi cyklista Przemysław Wielicki.
Trasa roweerowazdjęcie ilustracyjne
Trasa roweerowa/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jurek Adamski

Jak podkreślał Przemysław Wielicki, w Polsce jest mnóstwo dobrych i łatwo dostępnych tras dla cyklistów na wielu poziomach trudności. -  Na rowerowej mapie Polski zaznaczono jednak najwięcej tych zielonych i niebieskich - najłatwiejszych. - Niebieskie mają dość szeroki zakres trudności. Po niektórych z nich zjedzie zarówno dziecko, jak i początkujący cyklista, dlatego na początku najlepiej stawiać na zielone trasy - podpowiadał ekspert. - Najlepiej, przyjeżdżając w dane miejsce, wybierać trasy od nieco łatwiejszych, a potem jeździć kolejnymi kolorami, na przykład czerwonym - podkreślał. 

- Uwielbiam Srebrną Górę na Dolnym Śląsku. To wyjątkowe miejsce i tam wszystkie trasy są świetne. Ciekawe są także trasy w trójmiejskich lasach, gdzie jest potężna sieć ścieżek, można poskakać i jeździć właściwie na każdym poziomie trudności. Sam jestem także fanem takiego prawdziwego enduro, czyli górskich wypraw, tego, by zaszyć się tam na cały dzień i pokonać trasę obfitującą w dzikie i nieznane zjazdy - to kwintesencja tego sportu - mówił gość Czwórki. 

Kolejne trasy rowerowe wciąż powstają. - Początkowo mieliśmy na mapie głównie naturalne trasy, szlaki turystyczne, ale szybko ludzie zaczęli dodawać swoje "patenty". Dziś mamy około sześciu tys. ścieżek, a cztery tys. to trasy zjazdowe. Pozostałe to "dojazdówki" - wyliczał gość Czwórki. Całość znajduje się na stronie trailforks.com. - Jest wielu pasjonatów, dzięki czemu mapy wciąż się rozrastają - wyliczał. 

Sprawdź także:

W tworzeniu rowerowej mapy Polski udział może wziąć każdy. - Trzeba dysponować nagranym przebiegiem tej trasy. Wpisujemy nazwę ścieżki - jest to bardzo ważne, bo nierzadko to późniejszy "identyfikator" trasy, dlatego niektóre bywają dość poetyckie. Potem opisujemy charakterystyczne cechy danej ścieżki. I zrobione - mówił gość Czwórki. Jak podkreślał to, co umieścimy w systemie, będzie można potem zweryfikować i poprawić. - Kolejni użytkownicy zmieniają na przykład poziom trudności danego miejsca - tłumaczył Przemysław Wielicki. - Najlepiej przejechać daną trasę kilkukrotnie, zanim umieścimy ją w aplikacji, by móc dodać jak najwięcej szczegółów, cech dodatkowych, m.in. to, czy trasa jest dzika, jej nachylenie czy szerokość. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Przemysław Wielicki (rider z Pomorza, jeden z moderatorów rowerowej mapy Polski)

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 11.38

aw

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń