Najlepsi ratownicy spotkali się w Gdańsku. Relacja z Mistrzostw Polski w Ratownictwie Morskim

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 13:20
- W ten weekend plaża w Jelitkowie w Gdańsku była najbezpieczniejszą na świecie - mówił Piotr Galus, który w Czwórce relacjonował Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim - Gdańsk 2023.
Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim są ostatnim sprawdzianem Reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Europy Juniorów, które w sierpniu odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim i Międzyzdrojach.
Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim są ostatnim sprawdzianem Reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Europy Juniorów, które w sierpniu odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim i Międzyzdrojach. Foto: Katarzyna Golińska/mat. prasowe
  • Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim to najważniejsza impreza z zakresu sportowego ratownictwa wodnego w sezonie letnim.
  • Ratownicy biorą udział w konkurencjach drużynowych i indywidualnych, będących symulacjami rzeczywistych akcji i działań ratowniczych.
  • Zawody są ostatnim sprawdzianem Reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Europy Juniorów, które w sierpniu odbędą się w Polsce.
  • Patronat nad wydarzeniem, które odbywa się w Gdańsku-Jelitkowie objęły radiowa Czwórka i Program 1 Polskiego Radia.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim, czyli najważniejsza impreza z zakresu sportowego ratownictwa wodnego w sezonie letnim, rozgrywane zostały z okazji Światowego Dnia Przeciwdziałania Utonięciom ustanowionego przez WHO. 

- To była okazja, żeby się spotkać, porównać swoje umiejętności i zobaczyć, jak radzą sobie zawodnicy z innych krajów, bo w tym roku mamy tutaj ekipę z Niemiec - opowiadał organizator Krzysztof "Spike" Piotrowicz. - Można było popływać na fajnym sprzęcie i przygotować się do sezonu, bo ratownicy, którzy wzięli udział w zawodach, pracują na kąpieliskach morskich i na wodach śródlądowych.

Jak przebiegała rywalizacja?

W czasie dwudniowych zmagań ratownicy rywalizowali aż w dziewięciu widowiskowych i wymagających konkurencjach, które były symulacjami rzeczywistych akcji i działań ratowniczych w oparciu o regulamin zawodów ILS, czyli Światowej Organizacji Ratownictwa Wodnego.

Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim - [GALERIA >>>]

Posłuchaj
11:47 CZWÓRKA CWK - ratownicy 23.07.2023.mp3 Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim - co działo się na plaży w Gdańsku? (Co Was Kręci/Czwórka) 

- W zawodach wystartowało ok. 120 uczestników. Konkurs indywidualny rozpoczął się od kilometrowego biegu po plaży. Potem odbył się wyścig na deskach ratowniczych - wymieniał rozmówca Piotra Galusa. - W tym roku na zawodach mieliśmy sporo młodzieży. Siódemka uczestników odebrała już nominacje na Mistrzostwa Europy Juniorów, które w sierpniu odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim i Międzyzdrojach.


Piotr Galus na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim - Gdynia 2023 rok. Piotr Galus na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim - Gdynia 2023 rok.

Tymoteusz Świecak o pechu na mecie

W plenerowym studiu pojawił się także Tymoteusz Świecak - podwójny Mistrz Polski w Ratownictwie Wodnym i Basenowym, który te tytuły wywalczył miesiąc temu na basenie w Poznaniu. - W Gdańsku razem z drużyną zajęliśmy ósme miejsce. Niestety w mojej koronnej dyscyplinie, czyli ratowaniu manekina z pasem, zostaliśmy zdyskwalifikowani za niewłaściwe przekroczenie mety - tłumaczył ratownik. - Mówi się, że ratownicy z basenu mają gorzej startując w zawodach na otwartym morzu, ale kiedy jest flauta, tak jak teraz, to odnoszę wrażenie, że lepiej radzimy sobie w pływaniu.


Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim - Gdańsk 2023. Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim - Gdańsk 2023.

Kornel Zapert - wicemistrz biegu po plaży

Kornel Zapert - ratownik z Wrocławia - został wicemistrzem w biegu po plaży na dystansie 1 kilometra. - To mój pierwszy medal na tych Mistrzostwach. Wychodzi na to, że jestem lepszy w bieganiu niż w pływaniu - śmiał się gość Czwórki. - 1000 metrów to dystans, przy którym nie ma się co zastanawiać. Tu walka trwa od początku do końca.  

Sprawdź też:

W pierwszym dniu Mistrzostw rozegrane zostały konkurencje drużynowe. - W klasyfikacji kobiet zwyciężyła drużyna Garmin Bobry Wielkopolska, wśród panów najlepsze okazały się zespoły ze Szczecina - mówił organizator imprezy. - Zaskoczyła nas pogoda. Mieliśmy i słońce, i wiatr, i zawodnicy trochę narzekali, że mocne podmuchy ich trochę spychały. 

Posłuchaj
03:33 CZWÓRKA Kto pytal - galus 22.07.2023.mp3 Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim 2023 - relacja Piotra Galusa z pierwszego dnia zawodów (Kto pyta?/Czwórka)

Jak plażować, żeby nie przeszkadzać ratownikom?

W audycji mówiliśmy także, co zrobić, żeby na plaży nie utrudniać pracy ratownikom. - Przede wszystkim należy dbać o porządek na plaży, żeby nikt biegając po piasku nie zrobił sobie krzywdy - wyjaśniała Maja Lęga, ratowniczka z Gdańska. - Głębokie doły, dmuchańce, to wszystko jest przeszkoda na naszej drodze. I jeszcze parawany, które często stawiane są zbyt blisko brzegu.

Posłuchaj
04:34 CZWÓRKA do kwadratu - relacja 2 23.07.2023.mp3 Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim 2023 - relacja Piotra Galusa z drugiego dnia zawodów (Cwórka do kwadratu/Czwórka)

Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim 2023 - Gdańsk 2023. Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim 2023 - Gdańsk 2023. 

Sprawdź także: Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Tak było w Karwii <<<

Organizatorem Mistrzostw Polski w Ratownictwie Morskim jest Garmin Swimming & Rescue we współpracy z Sopockim WOPR, Zarządem Głównym WOPR oraz Gdańskim Ośrodkiem Sportu. Honorowy Patronat nad zawodami objęli Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR Sebastian Kluska oraz prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Paweł Błasiak, a patronat medialny, obok Czwórki, miała także radiowa Jedynka.

***

Tytuł audycji: Co Was kręciCzwórka do kwadratu

Prowadzi: Piotr Galus

Data emisji: 23.07.2023

Godzina emisji: 10.15, 15.05

kul


Czytaj także

Jak wygląda trening ratowników WOPR?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 12:11
Czwórka odwiedziła kołobrzeską plażę, by przyjrzeć się pracy ratowników WOPR. W „4 biegu” podpowiadamy, jak być bezpiecznym na plaży i co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca ratownika wodnego. "Życie to nie Słoneczny patrol"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 17:00
- Nie da się wszystkich uratować. Gdyby ludzie mieli większą świadomość i wyobraźnię, pewnie liczba utonięć i innych wypadków byłaby mniejsza - opowiadał w rozmowie z Czwórką Marek Borowiec, który specjalizuje się w trudnych i niebezpiecznyc akcjach ratunkowych.
rozwiń zwiń