Noworoczne postanowienia sportowe. Postaw na budowanie nawyków

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 09:00
Na siłownie i do klubów sportowych ruszyły tłumy. To efekt postanowień noworocznych. W Czwórce podpowiadamy jak w nich wytrwać i zdradzamy, kiedy możemy spodziewać się efektów ćwiczeń. 
Wybierając się pierwszy raz na siłownię warto skorzystać z zajęć z trenerem
Wybierając się pierwszy raz na siłownię warto skorzystać z zajęć z treneremFoto: Shutterstock/dom. publiczna/Pressmaster
  • Styczeń to czas, gdy siłownie i kluby fitness są oblegane. 
  • Aby nie ćwiczyć w tłumie warto wybrać się tam rano, wieczorem, albo w niedzielę. 
  • Wybierając się pierwszy raz na siłownię można zapisać się na cykliczne zajęcia, albo zacząć ćwiczyć z trenerem. 

Styczeń to każdego roku wyjątkowo dobry czas dla właścicieli siłowni i klubów fitness. Wielu z nas, w związku z własnym postanowieniem noworocznym dotyczącym schudnięcia, zadbania o siebie, rusza by poćwiczyć. Piotr Galus i jego gość, trener personalny Łukasz Kargul oceniają, że ten "szał" trwa jedynie dwa miesiące, w marcu wygasa. Są jednak metody, byśmy w sportowych postanowieniach wytrwali. 

- W styczniu na siłowniach są tłumy. Mi to nie przeszkadza, ale są tacy, dla których jest to problem, a nowych gości może to onieśmielać - mówi gość "Co Was kręci". - Polecam więc omijać wizyty na siłowni w godzinach 17-18, kiedy wszyscy wychodzą z biur i ruszają na trening. Lepiej wybrać godziny wieczorne, lub poranne. 


Posłuchaj
16:43 czwórka co was kręci 07.01.2024 łukasz kargul 11.11.mp3 Jak zacząć ćwiczenia na siłowni - podpowiada trener personalny Łukasz Kargul (Co Was kręci/Czwórka)

 

Trening o 6 rano, przed pracą czy wykładami, może być wyzwaniem. Trzeba się zmobilizować, żeby wstać, zjeść śniadanie, bo trenowanie na czczo to zło. Dobrym rozwiązaniem jest też wizyta na siłowni w niedzielę, kiedy jest dużo mniej trenujących. 

- Pamiętajmy, że zajęcia na siłowni to sport długookresowy, to budowanie nawyków - mówi Łukasz Kargul. - Tu nic nie dzieje się "na hura". Sport to nasz styl bycia, coś co powinno nam towarzyszyć. To ma nam ułatwić funkcjonowanie - dodaje. 

Jak zacząć ćwiczyć?

Zaczynając przygodę z siłownią i aktywnością sportową można wybrać różne drogi. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze stałych zajęć np. zdrowy kręgosłup. Tego typu zajęcia są wprowadzeniem, bazą, otwierają naszą głowę na to, co jest istotne w treningu. 

Można też skorzystać z zajęć z trenerem, on nas ukierunkuje, zwróci uwagę jak ćwiczyć poprawnie i bezpiecznie - mówi gość Czwórki. - Na siłowni ego najlepiej zostawić w szatni, posłuchać osób, które wiedzą więcej, by nie doprowadzić do kontuzji, przetrenowania. Dobrym pomysłem jest też podpatrywanie innych w ich treningu. 

Wstyd na siłowni

Na siłowni czy zajęciach fitness nikt nas nie ocenia. Mimo to wiele osób, które idą tam pierwszy raz odczuwa wstyd. - Tam nikt na nas nie patrzy, nikt nas nie ocenia. Mimo to wstyd i obawy pojawiają się - mówi gość Piotra Galusa. - Trenerzy wzmacniają w nas wiarę, że każdy może ćwiczyć i nie jest oceniany. 

Zdaniem Łukasza Kargula dobrym rodzajem treningu wstępnego są maszyny. - Tu jest jednak warunek, by ćwiczenie było wykonywane dobrze, z odpowiednim ułożeniem stawów, ciała i odpowiednim obciążeniem. 

Posłuchaj także:

Metody pracy z ciałem

Trenerzy przyjmują różne metody pracy. Jedni stawiają na liczbę powtórzeń, inni na obciążenie. Łukasz Kargul patrzy na "czucie pracy mięśni, ciała". 

- Dziś dużo osób mając 40 lat nie kuma swojego ciała. Żeby to zmienić trzeba o nim myśleć - podkreśla. - Obciążenie zewnętrzne na pewno ułatwia to czucie. Warto też patrzeć, jak nasze ciało pracuje. 

W pierwszych miesiącach nie powinniśmy też patrzeć na naszą masę ciała. Trenerzy podkreślają, że wcale może ona nie spadać, bo mięśnie ważą więcej. - Patrzmy na ciało, na nasze spodnie - podpowiadają.  

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Łukasz Kargul (trener personalny, trener medyczny)

Data emisji: 07.01.2024

Godzina emisji: 11.11

pj/mo