Fascynująca historia pewnego pałacu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 16:30
Zamek pszczyński, dawna rezydencja książąt Hochberg von Pless – to olśniewający magnacki pałac, który wciąż robi ogromne wrażenie. Tą perłę architektury udało się ocalić m.in. dzięki pomysłowym zarządcom i unijnym środkom.
Audio
  • Tajemnice zamku w Pszczynie w "Unii niezwykłych projektów"

Zamek należy do tych nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie. Mieści się w nim muzeum wnętrz, a blisko 90 procent zbiorów przetrwało II wojnę światową.

Dodatkowe atrakcje to 48-hektarowy park, a w nim... spotkanie z żubrem. Oko w oko z królem puszczy można spotkać się zaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki i zamku.

Wszystko zaczęło się w pierwszej połowie XV wieku nad rzeką Pszczynką. Miejsce, w którym dziś stoi pałac, było wówczas jedynym, w którym bezpiecznie można było przeprawić się na drugi brzeg. Dziś, dzięki unijnym funduszom, to miejsce zyskało drugie życie. Projekt realizowany w 75% ze środków UE pt. "Renowacja kompleksu zamkowego w Pszczynie" pozwolił przywrócić blask rezydencji. – W 2003 roku okazało się, że jest szansa, by w kolejnym roku napisać ten projekt. Nikt wówczas nie wiedział, jak to zrobić, ale udało się – mówi dyrektor Muzeum Zamkowego, Maciej Kluss. – Pałac wygląda dziś tak, jak widział go książę Hans Heinrich XI w 1876 roku, gdy prezentował go swojej żonie.

Posłuchaj więcej o fascynującej historii pałacu w Pszczynie, klikając w załączony dźwięk audycji "Co Was kręci?".

(kd)

Czytaj także

Dinozaury sprzed 160 milionów lat opanowały muzeum w Radomiu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 10:00
W ramach Unii Niezwykłych Projektów sprawdziliśmy przyrodnicze atrakcje radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łowicz: miasto niezwykłe i... bardzo kolorowe

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 11:00
Było tu więzienie dla polskich powstańców, cerkiew prawosławna... A dziś? Któż z nas nie zna łowickich wycinanek, czy palemek? W ramach cyklu „Unia Niezwykłych Projektów” zachęcamy Was, by odwiedzić to piękne miasto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znajdziecie tu okazy, jakie w przyrodzie już nie występują

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 14:30
W tym tygodniu "Unia Niezwykłych Projektów" zawitała do stacji badawczej PAN w miejscowości Łomna Las, gdzie działa Muzeum Zoologiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 08:50
Do odwiedzenia Opinogóry zachęca piękny pałac stojący w otoczeniu parku typu angielskiego z okazałymi drzewami, rzeźbami mazowieckich książąt, "pogańskimi" kamiennymi idolami i zagadkowymi budowlami.
rozwiń zwiń