Unia Niezwykłych Projektów w Muzeum Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 13:00
Dawny teren kopalni "Katowice" poszedł pod nóż. Nad operacją czuwa sztab architektów, zespół kuratorów i organizatorów imprez. Efekty ich prac poznamy w przyszłym roku, ale już dziś wiemy jak okazale będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Śląskiego.
Audio
  • Posłuchaj jak będzie wygladać nowa siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach

 - Teren nowej siedziby obejmuje 6 hektarów - opowiada dyrektor Muzeum Śląskiego, Leszek Jodliński. - Na razie zagospodarujemy połowę tej powierzchni. Budżet inwestycji jest naprawdę spory - łącznie 324 mln złotych.  Ale też chcemy spełnić wszystkie wymogi współczesnego wystawiennictwa, czyli edukować interaktywnie, używając emocji, a nie tylko suchych faktów.  
Sztuka przez duże "S" - ta dawna i ta współczesna; sakralna i naiwna oraz Centrum Scenografii Polskiej zorganizowane w starej stajni - to jedynie wierzchołek tego, co czeka nas w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, która powstaje na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice”.  W sumie na gości będzie czekać aż sześć wystaw stałych, w tym ekspozycja dotycząca historii Górnego Śląska
 - Mamy szczątki messerschmitta z zachowanym silnikiem, mamy kilka armat i kolekcję schronów - wymienia Piotr Sworzeń z Pracowni Konserwacji Metalu. - W starym budynku na ul. Korfantego nie było miejsca, żeby pokazać wszystkie nasze eksponaty.      
Nowe Muzeum Śląskie będzie pierwszym obiektem wyznaczającym w Katowicach tzw. oś kultury, w ramach której oprócz nowego gmachu Muzeum powstaną również Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Poruszanie się po nowej siedzibie umożliwią podziemne lub naziemne przejścia. Projekt, którego 85% kosztów jest współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, poszerzy nie tylko ofertę kulturalną i edukacyjną Muzeum, ale przyczyni się do podniesienia atrakcyjności Katowic oraz Śląska.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji "Co Was kręci".

kul

Czytaj także

Brama do Bieszczad: skansen w Sanoku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 09:00
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to niezwykłe miejsce, położone na wzgórzach. Odwiedzamy skansen, w którym dzięki funduszom europejskim w ciągu powstało miasteczko galicyjskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Podkarpackiej Troi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 19:00
- Sprawić, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem. To ewenement w skali światowej – mówi Jan Gancarski, dyrektor Podkarpackiego Muzeum w Krośnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w pałacu w Dzikowie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 19:00
Odwiedź to magiczne miejsce razem z ekipą audycji "Co Was kręci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Radziejowicach

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 19:00
Odwiedź to magiczne miejsce razem z ekipą audycji "Co Was kręci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Orońsku

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 08:00
Zapraszamy do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, które jest miejscem spotkań artystów z różnych stron świata.
rozwiń zwiń