Brama do Bieszczad: skansen w Sanoku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 09:00
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to niezwykłe miejsce, położone na wzgórzach. Odwiedzamy skansen, w którym dzięki funduszom europejskim w ciągu powstało miasteczko galicyjskie.
Audio
  • Unia Niezwykłych Projektów w Bieszczadach - skansen w Sanoku

Wokół wybrukowanego "kocimi łbami" liczącego prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych rynku stoi 26 drewnianych budynków. Nie jest to rekonstrukcja wybranego miasta, a synteza dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski. Są więc repliki domostw, m.in. z Jaślisk, Jaćmierza, Niebylca, Jedlicza, Birczy, Rybotycz. Jedyne oryginalne budowle to dom żydowski z Ustrzyk Dolnych i remiza z Golcowej

U podnóża skansenu, nad rzeką San powstał także zreskonstruowany rynek małego galicyjskiego miasteczka z przełomu XIX i XX wieku. – Takich miasteczek w Polsce południowo-wschodniej na pograniczu karpackim, było kilkadziesiąt – opowiada Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i współtwórca projektu. – W zasadzie do dziś żadne z nich, żaden kompletny układ urbanistyczny, nie zachował się w całości.

Turyści odwiedzający skansen w Sanoku mogą na własne oczy zobaczyć jak dawniej wyglądało wnętrze karczmy, poczty, urzędu gminy, apteki, sklepu, warsztatu ślusarsko-kowalskiego, zakładu stolarskiego, fryzjerskiego, czy szewskiego. – W tym miasteczku żyli onegdaj i Polacy, Ukraińcy i Żydzi – opowiada Ginalski. – Przez ostatnie kilkadziesiąt lat muzeum gromadziło zabytki w ilości tysięcy: meble, sprzęty, przedmioty codziennego użytku, inwentaryzowaliśmy to wszystko.

Posłuchaj całej relacji ze skansenu w Sanoku, klikając w załączony plik dźwiękowy.

Zaprawszamy do słuchania cyklu "Unia Niezwykłych Projektów" w audycji "Co Was kręci" w każdą niedzielę od godziny 10. rano!

(kd/czwórka)

Czytaj także

Skarby prosto z Wisły

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 08:00
Projekt naukowy "Wisła 1655-1906-2009 – Interdyscyplinarne badania dna rzeki" nadawałby się na jeden z wątków przygodowego filmu historycznego. Jego członkowie odkryli bowiem na dnie królowej polskich rzek prawdziwe skarby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć ogród zoologiczny? Trzeba mieć wizję

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 07:00
Niedawno urodziła się w Polsce uistiti białoucha. Jej naturalnym środowiskiem życia są lasy deszczowe Brazylii. Spotkacie ją jednak w zoo w... Zamościu. Fascynującym miejscem jest też prawdziwie "amazońska" motylarnia i afrykańskie wybiegi dla lwów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe barwy warszawskiego Wilanowa

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 18:00
W Wilanowie jest i będzie jeszcze piękniej. Rewitalizowane są ogrody, planuje się przebadanie archeologiczne terenów rezydencji, utworzenie pracowni 3D oraz przeprowadzenie digitalizacji 3D wybranej kolekcji zbiorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 08:50
Do odwiedzenia Opinogóry zachęca piękny pałac stojący w otoczeniu parku typu angielskiego z okazałymi drzewami, rzeźbami mazowieckich książąt, "pogańskimi" kamiennymi idolami i zagadkowymi budowlami.
rozwiń zwiń