Freediving. Wstrzymaj oddech i bądź jak bohater filmu Luca Bessona

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 12:00
"Wielki błękit" jest oparty na historii życia Jacques'a Mayola, który jako pierwszy pokonał głębokość 100 m w nurkowaniu swobodnym. W audycji "Co Was kręci?" rozmawialiśmy właśnie o tym sporcie.
Audio
  • Freediving, czyli nurkowanie (prawie) bez sprzętu (Co Was kręci/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/domena publiczna/Dudarev Mikhail

Film Bessona trafił na ekrany w 1988 roku. Od tego czasu wiele we freedivingu się zmieniło - oprócz podstawowej zasady: nurkuje się na wstrzymanym oddechu. - Sprzęt daje możliwość dłuższego pozostawania pod wodą, natomiast nurkowanie bez sprzętu umożliwia większą swobodę i jest bardziej naturalne - mówi instruktorka tego sportu Agata Bogusz. Dodaje też, że tajemnicą nurkowania na dużych głębokościach jest umiejętność odprężenia się. - Jeżeli będę stawiać opór ciśnieniu, to wytworzy się niepotrzebne napięcie w okolicach klatki piersiowej, płuc, a to może się skończyć tragicznie - wyjaśnia ekspertka.


Agata Bugosz i Michał Mrozowski Agata Bogusz i Michał Mrozowski

Czym jest nurkowanie w bezruchu? Na jaką głębokość można bezpiecznie wypłynąć? I dlaczego freediving - wbrew pozorom - wymaga używania pewnego sprzętu? O tym w audycji.

W programie również relacja Patryka KuniszewiczaHubi&Kubi Invitatnional - imprezy skierowanej do największych zajawkowiczów sportów ekstremalnych! Na specjalnie przygotowanym snowparku przygotowanym na Czarnym Groniu zaprezentowali się najlepsi riderzy freeski, snb i parkourowcy.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzą: Hanna Dołęgowska i Mateusz Fusiarz

Goście: Agata Bogusz i Michał Mrozowski (Bluego)

Data emisji: 25.03.2018

Godzina emisji: 11.06

mg/kul

Czytaj także

Rekordzista świata w nurkowaniu: dekompresja to... czas na czytanie książek

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 10:23
Nuno Gomes zszedł w Morzu Czerwonym na głębokość 318,25 m, spędzając pod wodą ponad dwanaście godzin. Rekordzista świata opowiadał w Czwórce o przygotowaniach do tego wyzwania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dive Spot Warsaw, czyli nurkowanie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 17:40
Szklany kontener wypełniony wodą, do którego mogą wskoczyć dosłownie wszyscy, a przede wszystkim ci, którzy myślą o rozpoczęciu przygody z nurkowaniem. Punkt zlokalizowano na Bulwarze Grzymały-Siedleckiego w Warszawie. - Zaaranżowaliśmy sportowo kawałek przestrzeni nad Wisłą na terenie Placu Zabaw - mówi Darek Dyga, właściciel Dive Spotu.   
rozwiń zwiń