Powstanie Warszawskie - film jakiego jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 14:00
Wspaniały dokument, wstrząsająca autentyczność, wielkie wzruszenie. Wczoraj odbył się oficjalny pokaz "Powstania Warszawskiego" - pierwszej w historii kina fabuły zmontowanej z materiałów dokumentalnych.
Audio
  • Relacja z uroczystej premiery filmu "Powstanie Warszawskie" w reż. Jana Komasy (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Powstanie Warszawskie w filmach - materiał Beaty Kwiatkowskiej (Czwórka/Kontrkultura)
kadr z filmu Powstanie Warszawskie
kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"Foto: materiały promocyjne

6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, pół roku pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin rekonstrukcji. Efektem jest 90 minut ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem. - Tworząc materiał do tego filmu chciałem pokazać jak zwyczajne było Powstanie Warszawskie. Bo to przecież było dojmująco proste życie, które z czasem obrosło w legendę - tłumaczy reżyser, Jan Komasa . - Dzięki temu na samym końcu bohaterstwo tych ludzi zyskało nowy wymiar: ludzki i prosty . Zależało mi, żeby wyjść do ludzi z filmem, który w sposób fabularny będzie pokazywać prawdę.

"Powstanie Warszawskie" - nowa jakość w kinie >>>

Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej. - Człowiek odpowiedzialny za koloryzacje kadrów spisał się wyśmienicie - ocenia obecny na premierze scenograf, Alan Starski . - Zrobił to nienachalnie, nieagresywnie, bardzo autentycznie. Mówię tak nie bez powodu. Miałem okazję widzieć fragmenty tego filmu wcześniej. Ta produkcja robi kolosalne wrażenie.

Posłuchaj relacji z premiery filmu. Sprawdź też jak inni filmowcy radzili sobie z pokazywaniem Powstania Warszawskiego w materiale przygotowanym przez Beatę Kwiatkowską.

"Baczyński" - film o sztuce i o wojnie >>>

(kul / ac)

Czytaj także

Jan Komasa: mój film o Powstaniu będzie filmem drogi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 12:30
Po "Sali samobójców" Jan Komasa wyrósł na reżysera, który w niezwykły sposób potrafi opowiadać o świecie ludzi młodych. Nic więc dziwnego, że na jego film o Powstaniu Warszawskim czekają i widzowie i krytycy. 9 i 10 marca w Warszawie odbędą się ostatnie castingi do "Miasta'44". A już teraz wiadomo, że za efekty specjalne tej produkcji odpowiedzialny będzie brytyjski ekspert, współtwórca m. in. "Incepcji" i "Nędzników".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Braciak: trzeba mieć odwagę, by się mylić

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 15:00
Jacek Braciak występował w popularnych serialach komediowych, ale zobaczyć go można było także na srebrnym ekranie w produkcjach Wojciecha Smarzowskiego. - W zawodzie aktora chodzi o to, by każdą kwestię wypowiedzieć tak, jakby to, co mówimy, działo się tu i teraz - mówi aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie warszawskie na dużym ekranie: to więcej niż film

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 01:15
Uroczystą premierę filmu "Powstanie Warszawskie", zmontowanego z autentycznych zdjęć z 1944 r., pochodzących z powstańczych kronik, zorganizowano w środę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń