Sztuka, która sama się broni

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2011 18:11
– Na każdym przedstawieniu publiczność wstaje, więc to musi być zarówno dobra sztuka, jak i dobra inscenizacja – mówi aktor Ignacy Gogolewski, który o spektaklu "Grube ryby" opowiadał w "Kontrkulturze".
Audio

– Nikt się nie rozbiera, nikt nie przeklina a mimo to wszyscy się bawią – zauważa aktor Ignacy Gogolewski. Wraz z Arturem Barcisiem gościł on w "Kontrkulturze", gdzie wspólnie opowiadali o przedstawieniu "Grube ryby".

Sztuka autorstwa Michała Bałuckiego gładko wpisuje się w formułę teatru dla każdego, mimo to nie jest grywana zbyt często. Sięgnąć po to dzieło zdecydowała się niedawno Krystyna Janda i to z całkiem dobrym skutkiem. – Zrobiła to w sposób niezwykły – podkreślają goście Czwórki.  Dowodem na to nie są tylko opinie aktorów, ale i liczne nagrody. Wśród nich m. in. wyróżnienie na IV Ogólnopolskim konkursie na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak przyznają aktorzy, Krystyna Janda od początku miała wizję tego, jak ten spektakl ma wyglądać. – Już na pierwszej próbie Krysia wytłumaczyła nam jak to wszystko widzi, a że bardzo spodobały nam się jej propozycje, to współpraca przebiegała wyśmienicie – tłumaczą.

Jak zauważa Artur Barciś, widzów, którzy udadzą się do Teatru Polonia by zobaczyć tę sztukę, nie zachwycą wspaniałe dekoracje, gdyż tych w ogólnie nie ma. – Są tylko meble z epoki – zdradza gość Czwórki. Zaznacza jednak, że zaskoczyć może bogata charakteryzacja. Przede wszystkim peruki, bokobrody, kostiumy, przez które trudno jest rozpoznać znanych wszystkim aktorów.

Nie można nie wspomnieć także o doskonałej grze aktorskiej zarówno Ignacego Gogolewskiego i Artura Barcisia, jak i Cezarego Żaka, Wiesławy Mazurkiewicz czy Piotra Bajtlika.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aktorach i poznać rady, które kierowali na antenie Czwórki dla współczesnej młodzieży wysłuchaj całej audycji.

ap

Czytaj także

Chciałbym być teraz dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 16:30
Artur Barciś (członek jury konkursu "Świat przyjazny dziecku"): Chciałbym być teraz małym dzieckiem i bawić się ówczesnymi zabawkami, korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw cywilizacji, które są stworzone dla małych dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystyna Janda: jestem wielbicielką Gogolewskiego!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 10:59
- Ignacy o tym doskonale wie, bo ja mu ciągle o tym mówię! - wyznała znakomita aktorka w audycji poświęconej Ignacemu Gogolewskiemu w 80. rocznicę jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z Mistrzem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 13:00
Ignacy Gogolewski: Wzięła mnie ta Opatrzność w Ciechanowie za rękę, przeprowadziła przez Otwock i doprowadziła do Warszawy. Stanąłem przed Teatrem Polskim i myślę sobie: Co ja tutaj robię…
rozwiń zwiń