Mona Lisa zniknęła z Luwru! Ponad 100 lat temu...

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 13:00
Obecnie dzieła Leonarda da Vinci strzegą zastępy uzbrojonych strażników oraz najnowocześniejsze systemy alarmowe. Sto lat temu było jednak zupełnie inaczej.
Audio
  • Mona Lisa zniknęła z Luwru! Ponad 100 lat temu...
Mona Lisa zniknęła z Luwru Ponad 100 lat temu...
Foto: wikimedia.commons.org/aut.domena publiczna

I być może właśnie dlatego najbardziej rozpoznawalny obraz wszech czasów padł ofiarą najsłynniejszej kradzieży XIX wieku…Przez dwa lata nikt nie wiedział, gdzie znajduje się portret słynnej damy autorstwa mistrza renesansu.

Złodziej rankiem 21 sierpnia 1911 roku, po prostu wyjął "Monę Lisę" z ramy i wyszedł nieużywanymi drzwiami muzeum. Kradzież spostrzeżono dopiero po południu. Tym śmiałkiem był włoski pracownik Luwru, Vincenzo Peruggia. Po dwóch latach od kradzieży Peruggia chciał sprzedać obraz do włoskiego muzeum. Tłumaczył swój czyn miłością do ojczyzny, mówił, że pragnął by obraz wrócił do Włoch, gdzie jego miejsce. Być może ta argumentacja przekonała sędziów, gdyż zasądzono bardzo łagodny wyrok - 7 miesięcy więzienia. W 1913 roku "Mona Lisa" wróciła do Luwru.

- "Mona Lisa" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie - mówi Joanna Sarant, historyk sztuk. - Stała się gwiazdą popkultury, ikoną. Jest obiektem adoracji i pielgrzymek miłośników sztuki. W muzeum doczekała się indywidualnej ekspozycji, mimo to wciąż jest trudna do zobaczenia, gdyż otacza ją zawsze tłum turystów - dodaje.
Dziś Luwr jest bardzo pilnie strzeżony, nie daje szans takim śmiałkom jak Vincenzo Peruggia - posłuchaj załączonego materiału Dominika Olędzkiego z audycji "Kontrkultura".

Na cykl "Obraz z dreszczykiem zapraszamy do Czwórki w każdy weekend.

(pj)

 

Czytaj także

Sona Hay - malarka, która niesie nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 07:00
Dla Niej to kolor buduje formę, przestrzeń i linię. Tematem jej obrazów są uczucia, emocje, opowieść wyrażona statycznym gestem… O malarstwie, pasji, kulturze ormiańskiej i życiu w Polsce artystka opowiadała w "Kontrkulturze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roma Gąsiorowska stworzyła WAMPA

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 15:20
"Jestem stworzona do bycia dyrektorem i wydaje mi się, że jestem wyrozumiała, cierpliwa i opiekuńcza dla moich pracowników". Roma Gąsiorowska debiutuje w nowej roli, a w "Stacji Kultura" opowiada o tym, po co jej WAMP i aktoRstudio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"I Love You" zmusza ludzi do oświadczyn

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 17:30
Najbardziej zabawne show na Broadwayu wreszcie trafiło do Polski. Spektakl przygotował Teatr Buffo, a tytułowe "I Love You" pada w nim m. in. z ust Magdaleny Smalary i Rafała Królikowskiego.
rozwiń zwiń