Remigiusz Grzela i historia Joanny Penson

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 16:44
Gościem sobotniej "Kontrkultury" będzie Remigiusz Grzela, autor książki "Było, więc minęło", wywiadu rzeki z Joanną Penson. To opowieść o życiu niezwykłej kobiety i wybitnej lekarki, wnuczki zamożnego warszawskiego bankiera, córki jednego z najwybitniejszych ludzi książki, żony lekarza z warszawskiego getta.
Remigiusz Grzela wraz z Joanną Penson
Remigiusz Grzela wraz z Joanną PensonFoto: PAP/Adam Warżawa

Joanna Muszkowska-Penson jak inni z Pokolenia Kolumbów zostawiła młodość w ogniu i za murami. Za działalność w konspiracji trafiła na Pawiak, a potem do Ravensbrück. Skończyła medycynę, bo tylko lekarz może pomagać w każdych okolicznościach.

Już będąc cenionym profesorem aresztowana za "Solidarność", była uczestnikiem i świadkiem historii. W jej biografię wplotły się losy znanych postaci Mileny Jesenskiej, Aliny Margolis-Edelman, Poli Gojawiczyńskiej, a nawet bratanicy generała de Gaulle'a, czy żony Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Swój głos w sprawie Lecha Wałęsy nazywa "obroną", mówi, że to jest ostatnie i najważniejsze, co ma do zrobienia. W jego gdańskim biurze pojawia się codziennie. Jest chyba najbardziej zaufaną osobą z otoczenia prezydenta.

Na rozmowę z dziennikarzem i pisarzem Remigiuszem Grzelą zapraszamy w sobotę, 5 października, w audycji "Kontrkultura", po godz. 12.00.

Czytaj także

Czytanie to przyjemność. Udowodniliśmy to w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 22:00
Dobiegła końca wielka akcja "Czytasz, słuchasz… Czwórka". W kilku miejscach Warszawy książki na żywo czytali m.in. Edyta Jungowska, Izabela Kuna, Odeta Moro-Figurska i Mariusz Pudzianowski. Transmisji można było posłuchać na naszej stronie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: kochamy tylko przegranych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 19:00
- Chcę pokazywać, że można pasjonować się historią, niekoniecznie bijąc się w pierś i wymachując szabelką - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Legion".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Meller: ta książka to przegląd mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 10:16
W "Gaumardżos" podróżował po Gruzji, a w opowieściach terenowo-przygodowych "Między wariatami" Marcin Meller odwiedza Afrykę, Bliski Wschód, bierze udział w chuligańskiej wyprawie kiboli i jest deportowany z Kurdystanu.
rozwiń zwiń