Monika Mariotti i jej Nina Simone

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 19:00
- Niną Simone fascynowałam się od dawna. I choć ja jestem biała, a ona czarna, ja jestem Europejką, a ona była Afroamerykanką, to okazało się, że jesteśmy do sobie bardzo podobne - opowiada aktorka, Monika Mariotti.
Audio
  • Monika Mariotti opowiada o spektaklu "Moja Nina" (Kontrkultura/ Czwórka).
Monika Mariotti w spektaklu Moja Nina
Monika Mariotti w spektaklu "Moja Nina"Foto: Kasia Chmura-Cegiełkowska/ Teatr Syrena

"Moja Nina", to spektakl oparty na adaptacji autobiografii znanej wokalistki, która rozumiała co to znaczy być innym. Podobnie jak Monika Mariotti, polska aktorka włoskiego pochodzenia.
Nina Simone przez całe życie walczyła z rasizmem, przeżywała rozczarowania, chwile fascynujące oraz  tragiczne. I śpiewała.
- W jej muzykę, jazz i blues, zawsze wkradała się klasyka. Cokolwiek śpiewała, zawsze gdzieś przemycała Bacha - opowiada aktorka.
Utwory Niny Simone, specjalnie na potrzeby spektaklu, przełożyła Katarzyna Groniec. W monodramie "Moja Nina" muzyka jest grana na żywo w aranżacji Michała Łomży. Wersje przez niego zaproponowane nie są wierną kopią znanych utworów, ale ich interpretacją, bo jak podkreśla Monika Mariotti, nie można powtórzyć, czegoś co jest tak doskonałe. A żeby przekazać sens tej muzyki, trzeba dotrzeć do jej korzeni.

Spektakl "Nina Simone" w reżyserii Adama Sajnuka będzie miał premierę 6 października w warszawskim teatrze Syrena.

jl

Czytaj także

Andrzej Grabowski: szkoła teatralna była dla mnie jak nieustające wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 12:30
- Nigdy nie myślałem o zawodzie aktora. Za to bardzo chciałem być studentem szkoły teatralnej - tak wybór kierunku studiów wspomina znany aktor Andrzej Grabowski. I dodaje, że nie chodziło tylko o piękne dziewczyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Maćkowiak: nie chcę brylować

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 18:40
- Ludzie brylują po to, żeby robić to, co ja robię - mówi w Czwórce znany aktor, Rafał Maćkowiak. I choć jego droga do sławy nie była ani łatwa, ani krótka, dziś z sentymentem wspomina czasy, gdy do szkoły aktorskiej chodził w dresach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Sajnuk konsekwentnie i cudownie tworzy teatr

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 12:00
Adam Sajnuk - aktor, reżyser, scenarzysta, współzałożyciel teatru Konsekwentnego, szef artystyczny Teatru WARSawy. Człowiek, który mówi o sobie, że jest cudotwórcą teatru.
rozwiń zwiń