Ŝanĝo: muzyka, która zmienia wibracje Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 12:00
Zespół Ŝanĝo powstał w 2011 roku z inicjatywy Kamila "Ronina" Rogińskiego. Grupa łączy muzykę i taniec, wpisując się w nurt world music. Światło dzienne ujrzała właśnie ich płyta "Zmiana wibracji Ziemi".
Audio
  • Kamil "Ronin" Rogiński o projekcie Ŝanĝo, płycie "Zmiana wibracji Ziemi", tworzeniu muzyki i planach na przyszłość (Czwórka/Folk Off)
Kamil Ronin Rogiński
Kamil "Ronin" RogińskiFoto: PAP/ Ireneusz Sobieszczuk

Zespół Ŝanĝo jest autorskim przedsięwzięciem Rogińskiego, którego wcześniej usłyszeć mogliśmy m.in. w Orkiestrze Rivendell. Artysta nad nowym projektem pracował przez niemal trzy lata i dziś zamierza trafiać do szerokiej publiczności w kraju i na świecie. W składzie kapeli znaleźli się członkowie uznanych już zespołów: R.U.T.A, Foliba, Moon Hoax, Orkiestra Rivendell, Moskwa, czy Arkona. Dobierając współpracowników Rogiński starał się kierować przede wszystkim ich warsztatem.

- Równie ważna jednak była także ich energia. Chodziło mi o znalezienie ludzi, którzy podobnie "wibrują", pasują do siebie, by wspólnie wspomagać zmiany wibracji Ziemi - opowiada gość audycji "Folk OFF" . - Dzięki temu mamy w składzie ludzi otwartych na różne ciekawostki, związane z duchowością, i rzeczy, w które inni po prostu nie wierzą.
W dźwiękach, które tworzą muzycy, przeplata się ezoteryka z odrobiną metafizyki. Swoje utwory Rogiński napisał w języku esperanto. - Przyszło mi to do głowy, bo język ten prezentuje właśnie takie międzynarodowe idee. Ludzie z całego świata mogą się spotykać i rozmawiać w tym języku, bo dla nikogo nie jest on obcy - opowiada Kamil "Ronin" Rogiński . - Na świecie w esperanto mówi 30 mln osób, więc to nie jest wymierający język.
Rogiński wspomina, że spotkał już zresztą wielu esperantystów, ludzi, którzy w tym języku mówią od urodzenia. - Mój ojciec jest wykładowcą esperanto, mam z tym językiem kontakt od dziecka. Gdy byłem mały, tata prosił mnie czasem o pomoc i już wówczas zauważyłem, że esperanto ma swoje szczególne, wyjątkowe brzmienie.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Kamilen "Roninem" Rogińskim.

(kd/kul)

Czytaj także

Rok Oskara Kolberga. Kronikarz pieśni, jakiego nie znał świat

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 20:58
Ołówek, kartka papieru z pięciolinią i żywe wykonanie tradycyjnej pieśni. Z takim arsenałem w XIX wieku polski etnograf, folklorysta i kompozytor Oskar Kolberg realizował projekt badań i zapisywania muzyki tradycyjnej na skalę, o jaką trudno dziś, mimo nieograniczonego dostępu do techniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rykarda Parasol: swoje piosenki piszę sama

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 10:00
To amerykańska wokalistka i kompozytorka, która, zdaniem krytyków, może zmienić postrzeganie muzyki przez ludzi na całym świecie. Rykarda Parasol jest właśnie w trasie koncertowej, m.in. w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolina Cicha między tradycjami

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 15:30
Zdobywczyni Grand Prix na zeszłorocznym Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja w tym roku wystąpi na nim ponownie. Podczas koncertu laureatów wraz z Bartem Pałygą zaprezentuje w całości program "Wieloma językami".
rozwiń zwiń