Andruchowycz i Karbido powracają z płytą "Atlas estremo"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 17:00
Jurij Andruchowycz i polscy muzycy z grupy Karbido nagrali wspólnie płytę "Atlas estremo", która ma być ich emocjonalną reakcją na ukraińskie wydarzenia ostatnich lat.
Audio
  • Tomasz Sikora opowiada o wspólnym projekcie grupy karbido i Jurija Andruchowycza pt. "Atlas estremo" (Folk Off/Czwórka)
Jurij Andruchowycz to poeta i pisarz, którzy wraz z Karbido nagrał m.in. Atlas estremo
Jurij Andruchowycz to poeta i pisarz, którzy wraz z Karbido nagrał m.in. "Atlas estremo"Foto: Rafał Komorowski [CC BY-SA 4.0] via Wikimedia Commons

Ich ostatnia, trzecia płyta "Absynt", która ukazała się w 2012 roku, miała zamykać etap współpracy grupy z Jurijem Andruchowyczem. - Ku naszemu zaskoczeniu zrobiliśmy jednak kolejny krążek - żartował w Czwórce Tomasz Sikora z Karbido. Przyznał jednak, że "Atlas estremo" jest reakcją muzyków na wydarzenia na Ukrainie. - Chcieliśmy przez te utwory wyrazić emocje, które nami targały - mówił Sikora.

Andruchowycz to ukraiński poeta, prozaik, eseista, ale także wokalista, a Karbido to grupa, której muzykę trudno zaszufladkować - ich brzmienie i skład osobowy wciąż ewoluują. - Naszą misją jest właśnie zmienianie się z każdą nową płytą - mówił Sikora. Dlatego "Atlas estremo" nagrali we czwórkę: perkusja, bas, saksofon i męski wokal. - Brzmienie jest surowe, z mocnym punk-jazzowym akcentem - tłumaczył Sikora. Wspominał w Czwórce koncerty grupy na Ukrainie i opowiadał, jak powstawały utwory z krążka "Atlas estremo", a także, co słuchacze Karbido odnajdą na mapie, dołączonej do płyty.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Tomasz Sikora (muzyk, grupa Karbido)

Data emisji: 6.10.2015

Godzina emisji: 00.00

kd/mg

Czytaj także

Grzech Piotrowski w podróży po świecie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 12:00
World Orchestra prowadzona przez Grzecha Piotrowskiego powróci 15 lutego z nowym albumem "One World". Będzie to dźwiękowy zapis międzynarodowych podróży artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Morhana: folk metal to trudna, niszowa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 17:30
Debiutancka płyta folkmetalowego zespołu Morhana jest już prawie gotowa. Muzycy mówią o swoich inspiracjach, słowiańskiej mitologii, a także o tym, dlaczego folk metal to totalny underground.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela Maliszów: gramy ojcowe nuty

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 13:30
rozwiń zwiń