Warszawa Tyrmanda według Obiboxa

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 15:00
- To zaprzeczenie Warszawy plastikowej, korporacyjnej, zdehumanizowanej - mówią członkowie rockowej kapeli Obibox o literackim świecie Leopolda Tyrmanda, który zainspirował ich nową płytę "Romans brukowy".
Audio

- Nie oznacza to, że nosimy buty na słoninie albo fryzury rockabilly i tak na prawdę chcielibyśmy żyć w tamtej epoce. Wbrew pozorom dobrze odnajdujemy się w naszej rzeczywistości - wyjaśniają w rozmowie z Justyną Dżbik Przemek Piechocki oraz Kuba Kujałowicz (do pełnego składu Obiboxa zabrakło kontrabasisty Piotra Gasika) - Gdybyśmy wybrali się na spacer po przedwojennej Warszawie, prawdopodobnie byśmy się zgubili, bo to było zupełnie inne miasto. Nagrania "Romansu brukowego" nie poprzedzały żadne studia varsavianistyczne. Opieraliśmy się na intuicji oraz wiedzy przekazywanej z dziada pradziada.

Skąd więc pomysł na nagranie płyty "o miłości, złodziejach, chuliganach, bikiniarzach i wielkomiejskim życiu", nawiązującej do klimatu oraz fabuły legendarnej powieści "Zły"?  - Na naszej pierwszej płycie wielu naszych znajomych doszukiwało się tyrmandowskich analogii - wyjaśniają goście czwórkowej audycji "Pod Lupą" - Odświeżyliśmy więc sobie "Złego" i okazało się, że coś jest na rzeczy. Wtedy postanowiliśmy pójść za ciosem.

Tak narodził się album "Romans brukowy" oraz promujący go singiel "Na koniec świata".

- Muzycznie od dawna siedzimy w takich klimatach. Na "Romansie brukowym" znaleźć można także wpływy country czy jazzu - dodają Piechocki i Kujałowicz. - Zarazem jednak pozostajemy kapelą punkową. To kwestia określonego modelu funkcjonowania: wszystko robimy sami, nie jesteśmy mistrzami marketingu, nie dbamy o dźwiękowe ornamenty i staramy się nie popadać w schematy.

Aby dowiedzieć się więcej o niecodziennym projekcie oraz promującej go trasie koncertowej, na której Obibox wystąpi między innymi u boku Washington Dead Cats (legendą francuskiej sceny psychobilly), wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Warszawa Tyrmanda według Obiboxa" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Polecamy także felieton Bartka Wasilewskiego o Leopoldzie Tyrmandzie (ikona "Leopold Tyrmand jakiego nie znacie").

Czytaj także

Leopold Tyrmand "Pokój ludziom dobrej woli..."

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 16:48
W cyklu "To się czyta": fragmenty nowo wydanych opowiadań autora "Złego" i "Dziennika 1954".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyrmand nieznany

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 08:00
Posłuchaj o nowo wydanym zbiorze tekstów słynnego prozaika, dziennikarza i krytyka muzycznego oraz o samym autorze.
rozwiń zwiń