"Pod względem uzbrojenia powstanie było nieprzygotowane"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2011 12:00
Zdaniem historyków warszawscy powstańcy byli za słabo uzbrojeni, by móc wygrać. Radzili sobie więc improwizując i budując broń. W Czwórce rozmowa o tym, z czym wyszliśmy na Niemców i czym oni odpierali ataki.
Audio

– Nie wnikając w kwestie polityczne, tylko patrząc na to z czysto zbrojnego punktu widzenia, trzeba przyznać, że Powstanie Warszawskie było absolutnie nieprzygotowane – twierdzi Michał Mackiewicz z Muzeum Wojska Polskiego. I wytyka Polakom błędy: - Przede wszystkim nie osiągnięto przewagi liczebnej, a to jest podstawa, szczególnie w walce miejskiej – tłumaczy Mackiewicz. – Ocenia się, ze przewaga powinna być pięcio- bądź sześciokrotna, byśmy mieli szanse. Poza tym niewielki procent naszych żołnierzy był jako tako uzbrojony – podkreśla Mackiewicz.

Broń maszynową, czy ciężką miało 10-15 proc. żołnierzy liniowych. – Pozostali mieli granaty, butelki z benzyną albo broń krótką, która z kolei w walce miejskiej ma marginalne znaczenie. Tymczasem to Niemcy mieli przewagę, również w kwestiach uzbrojenia. Inna sprawa, że jeszcze przed powstaniem dowództwo zakładało, że uzbrojenie uzupełnimy w trakcie walki i po części rzeczywiście tak było.

Poza tym, jak twierdzi Mackiewicz,  Niemcy byli przygotowani na to, że "coś się wydarzy". – Nie zdawali sobie sprawy z tego, na jaką skalę, ale w jakiejś mierze przygotowywali się na wybuch powstania i dobrze zorganizowali się w Warszawie – opowiada Mackiewicz. – Przede wszystkim obsadzili kluczowe budynki, co rozproszyło działania Polaków i bardzo nam utrudniło sprawę.

W Warszawie jednak były i takie rejony, gdzie uzbrojenia było więcej niż powstańców. – Zasób uzbrojenia był płynny – tłumaczy Mackiewicz. – Zaczynano bowiem z bardzo niewielką ilością uzbrojenia. Przez całe powstanie jednak trwała własna produkcja sprzętu: granaty, improwizowane wyrzutnie butelek itd. Do tego dochodziły zrzuty aliantów zachodnich a potem też Rosjan.

Więcej o tym, jak byliśmy uzbrojeni dowiesz się słuchając całej rozmowy z audycji "Co was kręci".

(kd)

Czytaj także

Kobiece spojrzenie na powstańczą historię

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 08:00
Wystawa "Kobiety w Powstaniu Warszawskim" zostanie otwarta 1 sierpnia w stołecznym Muzeum Niepodległości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstańcze reportaże Krystyny Melion

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 09:00
W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy do wysłuchania kilku archiwalnych reportaży, których autorką jest Krystyna Melion.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe historie kobiet, które walczyły w powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 22:03
W tym roku obchodzimy bowiem 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Choć w szkole uczymy się głównie o żołnierzach – bohaterach powstania, nie zapominajmy o kobietach, które walczyły równie heroicznie.
rozwiń zwiń