Komputer nie psuje wzroku?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 10:04
- Problemem jest raczej to, że podczas pracy przy komputerze rzadko mrugamy i nie pozwalamy oczom odpoczywać. Choćby na chwilę - twierdzi okulistka Anna Ambroziak.
Audio

- Bardzo często rodzice proszą mnie, bym powiedziała dzieciom, że komputer niszczy wzrok. To jednak nie prawda! - mówi lekarz Anna Ambroziak z Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Przy komputerze istotnym problemem jest to, że nie mrugamy fizjologicznie, nie odnawiamy powierzchownej warstwy filmu łzowego. To jest niezbędne dla prawidłowego widzenia – wyjaśnia specjalistka.

By oczy w wyniku pracy przed monitorem nie były przemęczone trzeba pamiętać o krótkich przerwach. Przypomina o tym prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant do spraw okulistyki. – Praca przy komputerze jest pracą, którą można wykonywać i bez której nie da się żyć. Chodzi o to, jak to robić. Nie można siedzieć przed ekranem przez 5-6 godzin bez przerwy, ale można korzystać z komputera przez godzin 8 z przerwami – mówi okulista. Wystarczą minutowe przerwy, co 20 minut.

Tym, co szczególnie niebezpieczne dla oczu, jest brak ćwiczeń. Nawet niewielkie ruchy gałki ocznej, koncentrowanie wzroku na bliższych i dalszych przedmiotach, poprawiają kondycję naszych oczu i wzroku. – Małe ćwiczenia akomodacji są bardzo wskazane, by nie było wielogodzinnego napięcia oczu.

Więcej o higienie pracy przy komputerze i dbaniu o wzrok w dźwięku audycji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oko w oko

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 13:22
Czy oko rośnie? A może ma jedną wielkość przez całe życie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okularnicy! Życie bez "drugich oczu" jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2011 10:30
Nowoczesne metody leczenia wad wzroku pozwalają je zlikwidować w ciągu kilku chwil.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego piloci się mylą?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 18:00
Sprawdzamy, czy złudzenia wzrokowe wpływają na dezorientację pilota w przestrzeni i czy mogą być przyczyną błędnie podejmowanych decyzji w powietrzu.
rozwiń zwiń