Ciężki los hipochondryka

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 11:21
Osoby, które wmawiają sobie różne choroby, są narażone nie tylko na niezrozumienie i kpiny otoczenia. Wbrew utartym opiniom muszą także zmagać się z realnym bólem!
Audio

Z badania "Global Health Survey 2011" wynika, że jesteśmy jednym z najbardziej schorowanych narodów świata. Wyniki ankiety pokazują, że blisko 44% Polaków jest niezadowolonych ze swojego stanu zdrowia. Biorąc pod uwagę naszą narodową skłonność do narzekania, można przypuszczać, że w pewnym stopniu za te mało optymistyczne rezultaty odpowiadają hipochondrycy.

- Hipochondrycy to są osoby, które fizycznie są zdrowe, natomiast wyrażają swoje problemy przy pomocy ciała – mówił w Czwórce Sławomir Murawiec.

Ekspert zwrócił uwagę, że to zaburzenie związane jest z psychiczną blokadą uniemożliwiającą wyrażenie naszych emocji, w związku z czym objawiają się one np. bólem serca, jamy brzusznej lub bólami wędrującymi. Co istotne, te dolegliwości są faktycznie przez hipochondryków odczuwane!

- Nawet, jeśli badania internistyczne wykluczają faktyczne schorzenia, nie można powiedzieć, że hipochondryk po prostu wmawia sobie cielesne objawy  On te dolegliwości faktycznie odczuwa w postaci bólu lub lęku przed chorobą – tłumaczył nasz ekspert.

Więcej na temat hipochondrii, ale też takich zaburzeń jak cibusfobia, technofobia,tanatofobia, w materiale Oli Jasińskiej (dźwięk w boksie "Posłuchaj").

(bch)

Zobacz więcej na temat: boks psychologia

Czytaj także

Czy mamy skłonność do hipochondrii?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2009 12:00
Dwadzieścia trzy dni - tyle średnio przebywał na zwolnieniu lekarskim przeciętny Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osoby z depresją same pogarszają sobie nastrój

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 12:00
To dlatego, że depresja wiąże się z automatycznym napływem "czarnych myśli", które atakują chorych także w przyjemnych miejscach – wynika z polskich badań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy: przeklinanie z umiarem uśmierza ból

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 12:08
Teoretycznie tajemnicą poliszynela jest to, że przeklinanie uśmierza ból, ale teraz mamy to na papierze. Naukowcy dodają jednak: nie wolno przesadzić. Za dużo wulgaryzmów i efekt znika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta - czas trudnych pytań dla singli

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 14:24
- Czy my, jako rodzice, wymagamy tylko w ten wigilijny wieczór, żeby nasze dzieci były szczęśliwe, czy też przez te następne 12 miesięcy pomagamy im budować satysfakcjonujące relacje z drugim człowiekiem? - pyta Anna Kędzierska, psycholog.
rozwiń zwiń