Jak się ustrzec świątecznej ciąży spożywczej?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 17:19
- Przede wszystkim wolno jeść – mówił w Czwórce dr Michał Mularczyk, dietetyk, który na antenie zdradził kilka patentów na uniknięcie wzdętego brzucha Św. Mikołaja.
Audio
  • Michał Mularczyk o zasadach jedzenia w czasie Wigilii

Rzucanie się na jedzenie jest zwyczajem, z którym powinniśmy walczyć przez cały rok, ale w czasie wigilijnej wieczerzy jest to szczególnie trudne. Z jednej strony kuszą nas wtedy potrawy obficie zgromadzone na stole, z drugiej ci, którzy przestrzegają tradycję postu w ten dzień są najzwyczajniej w świecie głodni. By uniknąć trudnego do opanowania wilczego apetytu goszczący w studiu Czwórki dr Michał Mularczyk radził spożycie "czegoś" na dwie godziny przed wieczerzą, ale też powściągliwość w późniejszym pochłanianiu pokarmów.

- Szybkie jedzenie spowoduje rozciągnięcie jelit, dlatego gryźmy jedzenie dokładnie, a nie połykajmy jak gąska – radził gość Justyny Dżbik.

Innym ważnym elementem higieny spożywania wigilijnych potraw jest odpowiednia kolejność ich smakowania.

- Gdy np. zjemy mięso karpia czyli cięższe białko i zaraz potem trochę skrobi to mięsko będzie chciało zalegnąć nam w żołądku, zaś ta skrobia będzie chciała pójść dalej. W tej walce, na ogół wygrywa mięso, skrobia zaczyna fermentować i to nam szkodzi – tłumaczył dr Mularczyk.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego jak nasycić się przy wigilijnym stole w sposób bezpieczny dla naszego zdrowia, kliknij w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch

Czytaj także

Dieta ma wpływ na szerokość szczęki

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 11:15
Szerokość dolnej szczęki danego człowieka może być uwarunkowana sposobem odżywiania - informują brytyjscy naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalna guma do żucia pomoże ci schudnąć

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2011 13:48
Czy guma do żucia może pomagać w leczeniu otyłości? Owszem. Jej smak nie będzie różnił sie od dzisiejszych miętowych czy owocowych drażetek i listków, ale skład już tak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile soku w soku? Parlament Europejski podpowie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 21:44
Przy zakupie soków i nektarów, klienci będą lepiej poinformowani o tym, co faktycznie w nich jest. Parlament Europejski przyjął projekt nowych zasad oznakowania tych produktów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odchudzamy wigilię

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 13:01
Ewa Kurowska, dietetyk: dwanaście potraw to nie dwanaście porcji w ciągu wigilii, tylko dwanaście smaków, których powinniśmy spróbować.
rozwiń zwiń