X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

E-narkotyki, czyli ćpanie przez słuchanie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 09:00
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, pozytywnie wpływa na nasze nastrój. Okazuje się, że nie każda. Określone fale dźwiękowe mogą wprowadzać nas w stan podobny do haju narkotykowego.
Audio
  • Tajemnice e-narkotyków - materiał Eweliny Grygiel

Odkrycia tego dokonali Amerykanie i dziś grzmią, by rodzice uważali na swoje dzieci, zabierali im odtwarzacze muzyczne i nadzorowali, czego słucha młodzież szkolna. Pojawił się bowiem na świecie nowy rodzaj narkotyku. Chodzi o tzw. iDosy, czyli pliki muzyczne, które można ściągać z sieci, odpłatnie bądź za darmo.

– E-narkotyków z założenia słucha się przez słuchawki – tłumaczy dr Joanna Kantor-Martynuska, psycholog z SWPS. – Bo do uszu podany jest strumień dźwięków o określonej częstotliwości, do każdego – o innej.

Dźwięki są dość specyficzne, przypominają stukanie, wkręcanie śruby albo szum morskich fal. Słuchanie ich powoduje, że nasz mózg przywołuje wspomnienia, bądź odtwarza wygenerowany przez siebie "film”.

– Sygnał dźwiękowy wpływa zarówno na naszą korę mózgową, jak i struktury podkorowe, odpowiedzialne za odruchy, emocje – opowiada ekspertka Czwórki. – Podanie takiego sztucznego bodźca działa na różne sfery funkcjonowania naszego układu nerwowego i wchodzi w interakcję z całym bagażem naszego doświadczenia.

Na działanie iDosów, zdaniem ekspertów, mniej odporni będą ludzie, którzy mają słuch muzyczny i czują rytm, a także ci, którzy są podatni na hipnozę.

Dowiedz się więcej na ten temat, słuchając materiału Eweliny Grygiel z audycji "Pod lupą".

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chemiczne aspekty miłości: fenyloetyloamina jak amfetamina

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 16:55
Wszyscy to znamy: na widok ukochanej osoby coś zaciska się gdzieś w głębi żołądka. Czym są owe „motylki w brzuchu”? To fenyloetyloamina, której działanie podobne jest do działania amfetaminy. Bardzo łatwo się od niej uzależnić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internetowi hejterzy są na wyginięciu?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 13:00
Wbrew obiegowym opiniom język nienawiści w internecie stanowi marginalną część wszystkich toczących się tam dyskusji. Do takich zaskakujących wniosków doszli organizatorzy akcji "Komentuj. Nie obrażaj".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macy Gray: liczyła się identyfikacja z tekstami

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 17:00
Na nowej płycie gwiazda soulu zmierzyła się z rockowymi klasykami Radiohead czy Metalliki. O tym, skąd się wziął pomysł na album "Covered", artystka opowiedziała przed warszawskim koncertem.
rozwiń zwiń