Wyhacz raka, zanim będzie za późno

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 09:41
Kampanii zachęcających do badań i profilaktyki zdrowotnej nigdy nie jest za dużo. "Mam haka na raka" to jedna z nich. Filmy, wykłady, plakaty i bilbordy powstają dzięki pracy licealistów.
Audio
  • "Mam haka na raka" - reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman

Co roku w ramach akcji "Mam haka na raka" licealiści z całej Polski głowią się nad tym jak przekonać Polaków do profilaktycznych badań. Młodzi ludzie prześcigają się w pomysłach, kręcąc amatorskimi kamerami filmiki z udziałem nauczycieli, organizując happeningi. Zwycięski projekt trafia w ręce profesjonalistów i powstaje ogólnopolska kampania reklamowa. Do konkursu można się zgłaszać za pośrednictwem strony www.mamhakanaraka.pl.

Jeden z powstałych w ramach programu filmów pokazuje młodą kobietę, która pakuje książki, sukienki, płyty - jakby wyjeżdżała w fajną daleką podróż. Okazuje się, że kobieta wszystkie te rzeczy wkłada do trumny. Hasło "Za życia nie pakuj się do trumny, zrób cytologię, chroń się przed rakiem szyjki macicy" wymyślono podczas II edycji programu "Mam haka na raka".

Czytaj więcej: Reportaże w Czwórce <<<

- Ogólnopolski program "Mam haka na raka" jest programem skierowanym do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Polsce - mówi Izabela Sałamacha z biura organizacyjne programu. - Ta nietypowa kampania społeczna i edukacyjna skierowana jest do młodych ludzi, którzy swoimi działaniami skłaniają do działań profilaktycznych w kierunku wykrywania nowotworów. W każdym roku każda edycja programu jest poświęcona innemu nowotworowi - wyjaśnia.

Natalia Bogdan i Żaneta Smolarczyk znalazły się w grupie młodych ludzi, których pomysł na kampanię zachęcającą mężczyzn do badań prostaty, zwyciężył w trzeciej edycji programu. Jak wyglądała ich praca nad kampanią i jakie korzyści przynosi kampania "Mam haka na raka", dowiesz się, słuchając załączonego reportażu Patrycji Gruszyńskiej-Ruman.

(pj)

Czytaj także

Posłuchaj zwycięskich reportaży

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 10:00
Dramatyczna historia kierowca karetki pogotowia. Przejmująca opowieść o pokonywaniu samego siebie. Dwójka zaprasza do wysłuchania dwóch nagrodzonych reportaży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Brylantowo” - Patrycja Gruszyńska-Ruman

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 12:11
Poniedziałek, 3 grudnia 2012 roku, godz.21.14, Program 1. W Polsce wciąż są rzadkością, na zachodzie nikogo już nie dziwią. Psy – przewodnicy, na co dzień zastępują białą laskę osobom niewidomym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies-przewodnik. Skarb na czterech łapach

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 09:00
W Polsce wciąż są rzadkością, na zachodzie nikogo już nie dziwią. Psy – przewodnicy, na co dzień zastępują białą laskę osobom niewidomym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Gra na cztery koła” - Patrycja Gruszyńska-Ruman

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 12:15
Wtorek, 4 grudnia 2012, godzina 18.15, Program 3. Piaseczyńscy włodarze miasta wzięli udział w niecodziennej akcji. Usiedli na inwalidzkie wózki i pojechali załatwiać sprawy w urzędach.
rozwiń zwiń