X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grzyby, pasożyty - oto, co żyje w twoim ciele

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 14:49
- Jesteśmy świetnym mieszkaniem dla wszelkiego typu grzybów, pasożytów i bakterii. Żyją m.in. na naszej skórze, w przewodzie pokarmowym i drzewie oskrzelowym - mówiła dr Katarzyna Bukol-Krawczyk.
Audio
  • Jakie mikroorganizmuy mieszkają w ludzkim ciele? (Stacja Nauka/Czwórka)
E. coli jeden z podstawowych gatunków bakterii wchodzących w skład flory jelitowej
E. coli jeden z podstawowych gatunków bakterii wchodzących w skład flory jelitowejFoto: Wikimedia.commons/Eric Erbe

W ludzkim ciele żyje ok. 30 gatunków grzybów. Są to mikroskopijne pleśnie, które obrastają nas w postaci miniaturowych włókien. Choć brzmi to groźnie - są dla nas bezpieczne, a nasze organizmy stanowią dla nich doskonałe środowisko.

- To nie zawsze są patogeny chorobotwórcze, często to tzw. flora komensalna, czyli nasi "współmieszkańcy" - mówiła dr Bukol-Krawczyk i wymieniała, że w naszym przewodzie pokarmowym "spotkać" można np. drożdżaki. - Nie może być ich jednak zbyt dużo w stosunku do sił obronnych organizmu. Jeśli tak się stanie, mogą wywoływać choroby - tłumaczyła ekspertka.

Jakie jeszcze "żyjątka" możemy znaleźć w swoich organizmach i w jaki sposób sami... zachęcamy grzyby do zagnieżdżenia się w naszych ciałach? Jak pozbyć się nadmiernej ilości takich niechcianych gości i co robić, by już nie powracali? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału ze "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 12.45

kd/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Yersinia. Bakteria, która wcale cię nie lubi

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 10:00
Większość bakterii żyjących w naszych organizmach jest pożyteczna. Yersinia należy jednak do negatywnych bohaterów w ludzkim ciele - wywołuje jersiniozę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sen i ruch to zdrowie dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 14:13
- Bieg czy marsz pomagają zwalczać depresję - mówi Mateusz Kosecki, biolog. - Choć warto wiedzieć, że nie każda forma ruchu ma tu skuteczne działanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski kawior, koraliki z czarnym oczkiem - zrób z nich tort i obiad

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 13:17
- Kasza może być zrobiona z każdego zboża, które rośnie na naszej planecie - mówi Maja Sobczak, autorka bloga "Qmam kaszę". - Każda z nich może mieć różne kolory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Basen pod lupą. Chlor, grzyby i bakterie?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 14:20
- Woda w basenach nie musi być, ale bywa siedliskiem niebezpiecznych patogenów m.in. dla układu moczowo-płciowego - mówiła w rozmowie z Czwórką Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
rozwiń zwiń