Geminidy 2016. Kiedy i jak je oglądać?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 16:14
Rój Geminidów związany jest z kometą Phaeton 3200, a najlepiej oglądać go w nocy z 14 na 15 grudnia. Jak szacują specjaliści, aktywność tego roju może wynieść nawet 120 świetlnych śladów na godzinę.
Audio
  • Geminidy - czym są i jak je obserwować? (Czwórka/Stacja Nauka)
Jak obserwować spadające Geminidy? O tym m.in. rozmawialiśmy w Czwórce
Jak obserwować "spadające" Geminidy? O tym m.in. rozmawialiśmy w CzwórceFoto: Glow Images/East News

woda picie dziewczyna wybór 1200.jpg
Jak produkuje się wodę, która trafia do sklepów?

Geminidy to jeden z największych rojów meteorów w roku. - Geminidy, czyli "spadające gwiazdy" wylatują z konstelacji Bliźniąt. Możemy je obserwować na niebie już od 7 grudnia przez 10 dni - opowiadał Karol Wójcicki, popularyzator nauki.

Podkreślał, że choć ich aktywność będzie duża, w tym roku miłośnicy "spadających gwiazd" mogą mieć problem z dostrzeżeniem Geminidów, bowiem nieopodal gwiazdozbioru Bliźniąt niebo rozświetlał będzie księżyc w pełni. – Na szczęście te meteory są bardzo powolne i wchodzą do ziemskiej atmosfery z prędkością ok 35 km/sekundę, więc mrugnięcie okiem nie sprawi, że je przegapimy - podkreślał ekspert.

Czym geminidy różnią się od Perseidów, które obserwować możemy latem? Jak przygotować się do obserwacji Geminidów? O tym także mówił ekspert Czwórki - zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego Mateusza Kulika.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 12.15

kd/jsz

Czytaj także

Dieta wegańska - czy nadaje się dla dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 13:53
Mimo że w niektórych krajach za dietę wegańską zastosowaną u dziecka można trafić do więzienia, to dietetycy przekonują, że zbilansowana jest dobra dla każdego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowa apteczka. Czy leki mogą się zepsuć?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 13:27
- Tak jak i inne produkty, lekarstwa też mają swój termin przydatności do spożycia. I lepiej tego przestrzegać - mówi aptekarz Grzegorz Kasprowicz.
rozwiń zwiń