Dieta wegańska - czy nadaje się dla dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 13:53
Mimo że w niektórych krajach za dietę wegańską zastosowaną u dziecka można trafić do więzienia, to dietetycy przekonują, że zbilansowana jest dobra dla każdego.
Audio
  • Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny opowiada o diecie wegańskiej (Stacja Nauka/Czwórka)
Dieta wegetariańska wprowadzona od najmłodszych lat ma wiele plusów, ważne by wprowadzać ją rozsądnie
Dieta wegetariańska wprowadzona od najmłodszych lat ma wiele plusów, ważne by wprowadzać ją rozsądnieFoto: Glow Images/East News

- Dieta roślinna przeznaczona jest dla każdej osoby, niezależnie od wieku, płci, problemów zdrowotnych. Dobrze zbilansowana - to przede wszystkim urozmaicona, uregulowana - mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny z Instytutu Żywności i Żywienia. - Stosując tę dietę warto też unikać niezdrowych tłuszczy i cukru - dodaje.

Jak się okazuje, dieta wegańska może stymulować pozytywnie mózg i jego pracę. Wystarczy tylko odpowiednio zbilansować wszelkie składniki mineralne i witaminy, pamiętać o suplementacji witaminy B12 i przestrzeganiu wegańskiej piramidy żywieniowej, której szczegóły objaśnia Czwórkowa ekspertka.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 31.10.2016

Godzina emisji: 12.41

pj/jsz

Czytaj także

Cukier. Czy można bez niego żyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 15:34
Poprawia nam humor, dostarcza endorfin, no i przede wszystkim świetnie smakuje. Dodaje energii i pobudza do działania. Nie wszyscy jednak mogą go jeść do woli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żywe kultury bakterii. "Specjaliści od dobrej roboty"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 16:30
Najpierw przetrzymywane są w stanie hibernacji, po dodaniu do mleka zaczynają żyć i stają się mikroskopijnymi obrońcami organizmu. Czym tak naprawdę są żywe kultury bakterii?
rozwiń zwiń