Przytulanie - jest nam niezbędne do życia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 15:06
Naukowcy udowodnili, że przytulanie jest nam niezbędne: redukuje stres i wyzwala mnóstwo hormonów, m.in. te, zwane hormonami szczęścia. - Im więcej przytulania każdego dnia, tym lepiej, daje nam ono bowiem wymierne korzyści nie tylko biologiczne, ale też psychologiczne - mówi psycholog Joanna Gutral.
Audio
  • Jak wpływa na nasze organizmy dotyk drugiego człowieka i jak często należy się przytulać, by zachować zdrowie? (Stacja Nauka/Czwórka)

Dotyk, wyzwalając oksytocynę, serotoninę, czy endorfiny, powoduje reakcje chemiczne, które zmniejszają ciśnienie krwi, a to z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca. Może też sprawić, że poczujemy się podobnie, jak po wysiłku fizycznym, czy zjedzeniu tabliczki czekolady. - To pierwszy zmysł, rozwija się jeszcze w okresie płodowym człowieka, więc bardzo wcześnie. Dlatego przez długi okres życia jest nam bardzo potrzebny, a wręcz niezbędny - mówi Joanna Gutral, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Jak przekonuje ekspertka w rozmowie z Czwórką, przytulanie jest jedną z podstawowych potrzeb behawioralnych, a bez jej zaspokojenia możemy mieć nawet problemy z prawidłowym rozwojem. Tymczasem wokół przytulania narosło już wiele mitów - które z nich należy obalić? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. Joanna Gutral tłumaczyła też, czy przytulanie może stać się dla nas codziennym sposobem na rozładowanie stresu i jak często należy się przytulać.

***

Kaja Zemła

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 20.01.2017

Godzina emisji: 12.15

kd/kul

Czytaj także

Slowlife - sztuka prostego życia w rytmie slow

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 17:57
Początek nowego roku to czas postanowień. A może by tak w tym razem postanowić sobie, że przestaniemy się spieszyć, gonić za dobrem materialnym, a po prostu zaczniemy być… szczęśliwi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest zegar biologiczny?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 19:02
- Współczesny świat nie jest dobry dla zegara biologicznego, a wiele czynników go zakłóca. Poczucie dnia i nocy zaburza m.in. wszechobecne światło - mówi Agnieszka Suszczyńska z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paznokcie zwierciadłem duszy?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 15:50
Płytka paznokcia wiele mówi o naszym zdrowiu. Zdrowa jest różowa i gładka. A co oznaczają zmiany ich kształtu, koloru lub struktury?
rozwiń zwiń