Zrzędź i marudź. Osiągniesz sukces!

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 13:20
Negatywne myślenie ma pewne wyraźne zalety i podobno pozwala osiągnąć sukces. - Wystarczy spojrzeć na Einsteina czy Newtona, którzy byli bardzo zgryźliwi i często wpadali w furię - przekonuje Joanna Gutral z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • Dlaczego warto być marudą? (Stacja Nauka/Czwórka)
Marudzenie, narzekanie, niezadowolenie to niekoniecznie cechy charakteru, których należy się pozbyć. Okazuje się, że mogą... polepszyć nasze życie
Marudzenie, narzekanie, niezadowolenie to niekoniecznie cechy charakteru, których należy się pozbyć. Okazuje się, że mogą... polepszyć nasze życieFoto: Maria Symchych/Shutterstock.com

Czytaj także
kot ziewanie 1200.jpg
Ziewanie. Czy zwierzęta nudzą się bardziej?

Potwierdzają to także wyniki badań naukowych. - Ci, którzy marudzą i narzekają bywają bardziej wytrwali i bardziej zdeterminowani. A skumulowaną w sobie złość zamieniają w energię, która pomaga im w osiągnięciu zamierzonego celu - wyjaśnia rozmówczyni Kai Zemły.  

Joanna Gutral podpowiada także, kiedy powinno się marudzić i na co najlepiej jest narzekać oraz tłumaczy, dlaczego nie warto poddawać się huraoptymizmowi.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 12.28

kul/jsz

Czytaj także

Przytulanie - jest nam niezbędne do życia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 15:06
Naukowcy udowodnili, że przytulanie jest nam niezbędne: redukuje stres i wyzwala mnóstwo hormonów, m.in. te, zwane hormonami szczęścia. - Im więcej przytulania każdego dnia, tym lepiej, daje nam ono bowiem wymierne korzyści nie tylko biologiczne, ale też psychologiczne - mówi psycholog Joanna Gutral.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak czytać poezję? "Nie sercem, lecz mózgiem"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 13:50
Brytyjscy naukowcy dowodzą, że ludzki mózg reaguje na rytm i rymy. Czy to znaczy, że każdy z nas ma szansę stać się miłośnikiem poezji?
rozwiń zwiń