Jak działa organizm człowieka? "Pracuje na cały etat"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 16:00
W ciągu minuty pompuje nawet 6 litrów krwi i pracuje non-stop. - Serce jest do tego tego przystosowane. Składa się z mięśni przyzwyczajonych do ciągłego skurczania i rozkurczania się. I pracuje niezależnie od naszej woli - wyjaśnia Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik.  
Audio
  • Jak działa serce człowieka? (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Oko człowieka - dlaczego przypomina aparat fotograficzny? (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Mózg - centrum zarządzania człowiekiem (Stacja Nauka/Czwórka)
Organizm człowieka działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Od czego zależy jego kondycja?
Organizm człowieka działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Od czego zależy jego kondycja?Foto: Komsan Loonprom/Shutterstock.com

Nasze serce jest w stanie kurczyć się wielokrotnie - w ciągu życia nawet 2,5 miliarda razy. - Dzieje się to z określoną częstotliwością, a nasze tętno wzrasta wraz z wysiłkiem lub emocjami - wyjaśnia ekspert i tłumaczy, w jaki sposób długotrwały stres osłabia ten organ.


Czytaj także
sałatka grecka feta 1200.jpg
Dieta śródziemnomorska - zbawienie dla mózgu?

Całodobową gotowość do działania wykazuje także ludzki wzrok. - Oko można porównać do aparatu fotograficznego. To jeden z najbardziej energochłonnych narządów. Wykorzystuje zasoby mózgu nawet do 80 procent - mówi dr Radosław Różycki i zdradza, co jest pancerzem ochronnym oczu. W audycji sprawdzamy też, jak pracuje narząd, który działa jak dwudziesto-watowa żarówka.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 1.05.2017

Godzina emisji: 12.15

kul/fbi

Czytaj także

Patyczki higieniczne. Nasze uszy ich nie lubią?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 15:03
Czyszczenie uszu może być problematyczne, jednak czy powinniśmy do tego używać patyczków higienicznych? W Czwórce radzimy, jak robić to poprawnie, tak, aby sobie nie zaszkodzić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak działa aparat słuchowy?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 16:21
- To bardzo skomplikowane urządzenie, które nie wzmacnia wszystkich częstotliwości dźwięków wokół nas, ale w inteligentny sposób wybiera te, które ułatwią nam zrozumienie sensu m.in. rozmów ludzi, a wyeliminują szumy - mówili przedstawiciele Demant Technology Centre.
rozwiń zwiń