Zmysł orientacji. Jak działa wewnętrzny GPS człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 14:20
Choć orientacja w terenie jest dla człowieka intuicyjna i leży w jego genach, chyba każdemu zdarzyło się, przynajmniej raz w życiu zgubić, w obcym mieście lub na szlaku.
Audio
  • Zmysł orientacji - jak działa i czy można go wyostrzyć? (Stacja Nauka/Czwórka)
Orientacja w terenie - czy można się tego nauczyć?
Orientacja w terenie - czy można się tego nauczyć?Foto: Shutterstock.com/RossHelen

Czytaj także
gra 1200.jpg
Gry symulacyjne. Pomogą w nauce i miejscu pracy?

Receptor zmysłu to nasz wewnętrzny GPS. - Orientacja dla człowieka jest absolutną koniecznością, ale nie zawsze najważniejszym organem pomagającym ustalić nasze położenie jest wzrok - przekonuje prof. Hanna Bednarek z Uniwesytetu SWPS i tłumaczy na czym polega propriocepcja.

W jaki sposób dezorientacja w przestrzeni wiąże się z psychologią lotnictwa i czy można być jej kompletnie pozbawionym? To sprawdziła nasza reporterka, Kaja Zemła.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 6.07.2017

Godzina emisji: 12.16

kul/kd

Czytaj także

Niektóre zwierzęta prawie nie śpią. Po co nam sen?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 17:49
- Sen związany jest z regeneracją układu nerwowego, a przede wszystkim mózgu - mówiła Aleksandra Skawina z Zakładu Fizjologii Zwierząt na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:10
Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń