Efekt kameleona, czyli dlaczego warto papugować innych

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 15:00
- To jedna z niewielu technik wpływu w psychologii społecznej, która mimo wiedzy, że jest używana, i tak działa - wyjaśnia Małgorzata Bulaszewska z Wydziału nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • Na czym polega efekt kameleona i jakie są jego skutki? (Stacja Nauka/Czwórka)
Kameleony - rodzina gadów z grupy jaszczurek, słynąca ze zdolności do zmiany ubarwienia, długiego języka i oryginalnych kształtów ciała
Kameleony - rodzina gadów z grupy jaszczurek, słynąca ze zdolności do zmiany ubarwienia, długiego języka i oryginalnych kształtów ciała Foto: Shutterstock.com/Arif Supriyadi
Czytaj także
mapa turystka 1200.jpg
Zmysł orientacji. Jak działa wewnętrzny GPS człowieka?

Osoba, która stosuje efekt kameleona, naśladuje gesty, ruchy, mimikę twarzy, postawę osoby, z którą rozmawia. - Osoba naśladowana uważa naśladującego za kogoś bardziej sympatycznego, miłego, bardziej profesjonalnego. Takiego, który wzbudza zaufanie - dodaje ekspertka.

Dlatego "kameleony" są na wygranej pozycji w rozmowach, podczas których próbują coś załatwić dla siebie. Czy zatem naśladowanie opłaca się? Do jakiego stopnia? I na czym polega efekt uboczny w postaci "poczucia zakochania"? O tym więcej w materiale Michała Juchniewicza.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.08.2017

Godzina emisji: 12.30

kul/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przytulanie - jest nam niezbędne do życia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 15:06
Naukowcy udowodnili, że przytulanie jest nam niezbędne: redukuje stres i wyzwala mnóstwo hormonów, m.in. te, zwane hormonami szczęścia. - Im więcej przytulania każdego dnia, tym lepiej, daje nam ono bowiem wymierne korzyści nie tylko biologiczne, ale też psychologiczne - mówi psycholog Joanna Gutral.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zalety kłamstwa. "Pomaga rozruszać mózg"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:14
Według niektórych badań mężczyźni kłamią dwukrotnie częściej niż kobiety. Według innych - każdy z nas, bez względu na płeć kłamie nawet do 200 razy dziennie. Co do jednego badacze są zgodni: kłamstwo aktywizuje nasze mózgi: poprawia pamięć i wspomaga koncentrację.
rozwiń zwiń