Wybuchy atomowe. Jakie są ich skutki?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 16:13
Sierpień to miesiąc rocznic zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki podczas II wojny światowej. W historii dokonano łącznie prawie 2500 prób wybuchu bom atomowych. - Hiroszima i Nagasaki to były wybuchy militarne, w wyniku których zginęły setki tysięcy osób - przypomina w Czwórce Dariusz Aksamit, doktorant Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.  
Audio
  • Jakie są skutki przeprowadzania testów nuklearnych? (Stacja Nauka/Czwórka)
Testy nuklearne w 1946 roku - Bikini, atol w archipelagu Wysp Marshalla
Testy nuklearne w 1946 roku - Bikini, atol w archipelagu Wysp Marshalla Foto: PAP/UPPA/Photoshot

- Wśród atomowych wybuchów mniejszym złem są detonacje podziemne. Wtedy następuje lokalne skażenie. Najgorszy w skutkach jest wybuch do atmosfery, bo materiał promieniotwórczy przenoszony jest po całym globie - tłumaczy Dariusz Aksamit i podaje przykład niedawnej awarii reaktora atomowego w Fukushimie w Japonii. - To nie jest porównywalne z wybuchem bomby, jednak wystarczyło, aby zapalił się promieniotwórczy materiał, a chmura radioaktywnych cząstek dotarła z Japonii aż do Polski - podkreśla ekspert.

Jak podkreśla rozmówca Patryka Kuniszewicza, wybuch bomby atomowej jest milion razy silniejszy od pożaru reaktora. - Słup cząstek wynoszony jest do atmosfery na dziesiątki kilometrów. Takie eksperymenty były przeprowadzane na całym globie, szczególnie w latach 40. i 50. ubiegłego stulecia - mówi Dariusz Aksamit. Ile trzeba czekać, aby skażone wybuchem środowisko się oczyściło? Tego dowiecie się, słuchając nagrania materiału reposterskiego ze "Stacji Nauka"

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Oswald

Materiał przygotował: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 22.08.2017

Godzina emisji: 12.23

jsz/jp

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 14:53
Kiedy Polska odbudowywała się po II wojnie światowej, byli torturowani i skazywani na śmierć. Przez wiele lat historia nie przypominała bohaterów podziemia. W tym roku po raz piąty obchodzimy ich święto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mgła. Zrzuca samoloty i tłumi dźwięki?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 14:32
Mgła, podobnie do rosy i szronu, to wytwór nasyconego parą wodną powietrza. Gdy osiągnie ono tzw. punkt rosy, para skrapla się i powstają mikrokrople, które są jednak tak małe, że nie mogą opaść na ziemię. Tworzą zjawisko zwane mgłą.
rozwiń zwiń