Orzechy - źródło doskonałego samopoczucia, kondycji intelektualnej i pięknej sylwetki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 10:37
Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła bezpieczną ilość spożycia orzechów, która ma dobry wpływ na organizm człowieka, nie zwiększając jednocześnie masy ciała. Które orzechy i w jakich ilościach powinniśmy zjadać, żeby cieszyć się dobrym samopoczuciem?
Audio
  • Chcesz być mądry, zgrabny i szczęśliwy? Jedz orzechy! (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/RossHelen

Są źródłem witamin z grupy B i E. Korzystnie wpływają na pracę mózgu i kondycję skóry. Ze względu na dużą zawartość białka są bardzo ważnym elementem w diecie. - Orzechy to białka i tłuszcze w różnych relacjach jeśli chodzi o zawartość jednych i drugich. Dla przykładu orzechy macadamia niemal w 80% składają się z tłuszczu, za to orzechy nerkowca są najbardziej bogate w białko, w dodatku zawartość tłuszczu w tym orzechu nie przekracza 12% - mówiła Agnieszka Piskała, dietetyk.

Obecnie na rynku posiadamy ogromny wybór orzechów. Które wybrać, aby wzbogacić codzienną dietę? - Orzech laskowy zawiera dużo kwasów Omega 3, które dobrze wpływają na procesy myślowe. Orzechy pekan, nerkowca i brazylijskie posiadają dużo kwasów nienasyconych, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi, mają także działanie serotonogenne - poprawiają humor - przekonywała specjalistka ds. żywienia.

Agnieszka Piskała Nie możemy być żywieniowym Inżynierem Mamoniem, który kupuje wyłącznie orzechy laskowe, ponieważ tylko takie zna. Każdy z rodzajów orzechów ma inne właściwości

Dlaczego popularne "fistaszki" nie powinny zaliczać się do kategorii orzechów? Ile wynosi najzdrowsza dzienna dawka spożycia orzechów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał opracowała: Kaja Zemła

Gość: Agnieszka Piskała, dietetyk, specjalistka ds. żywienia

Data emisji: 11.10.2017

Godzina emisji: 12.07

ac

Czytaj także

Dlaczego warto polubić kaszę?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 19:55
Produkty zbożowe, zaraz za warzywami i owocami, stanowią ważny element piramidy żywienia, ale paradoksalnie wiele osób, będących na diecie, w pierwszej kolejności rezygnuje z pieczywa, mąk i kasz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczulenie na orzechy najbardziej niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 19:05
- Orzechy należą do grupy 13 najmocniejszych alergenów, jakie znamy - mówi Agnieszka Piskała, dietetyk, specjalistka ds. żywienia. - Tymczasem jeden procent Polaków ma alergię na różnego rodzaju orzechy. To duża grupa społeczna.
rozwiń zwiń