X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie skutki może przynieść nieleczony katar?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 17:01
Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni na infekcje i przeziębienia. Warto zadbać o swoje zdrowie, nawet jeśli wydaje nam się, że to "tylko katar" - nieleczony może prowadzić do... demencji.
Audio
  • Czy katar może być przyczyną demencji? (Stacja Nauka/Czwórka)
Nieleczony katar prowadzi do demencji?
Nieleczony katar prowadzi do demencji?Foto: Aleksandra Suzi

W trakcie przeziębienia często mamy problemy z identyfikacją zapachów. Okazuje się, że ignorowanie symptomów utraty powonienia może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Jak wynika z badań naukowców z Chicago trudności ze zidentyfikowaniem takich zapachów jak mięta, ryba, pomarańcze, róże czy wyroby skórzane mogą być wczesnym sygnałem świadczącym o zwiększonym ryzyku rozwoju demencji. 


U człowieka zmysł węchu w połączeniu ze wzrokiem pełni bardzo ważną rolę w odczuwaniu smaku. - Węch rozwija się nawet u organizmów jednokomórkowych. Należy do najstarszej, wykształconej części mózgu w związku z tym ma nadrzędną funkcję w stosunku do smaku - opowiadał dr n. med. Jan Bardadnin z Centrum Medycznego MML. Bez rozwiniętej umiejętności odczuwania węchu i wzroku nie będziemy w stanie rozpoznać smaku potraw. Nasze zmysły są bowiem ze sobą ściśle połączone - Zależność między oboma zmysłami ocenia się od 80-90% - wyjaśniał w rozmowie z Maciejem Oswaldem.

Naukowcy ze Stanów dowodzą, że węchomózgowie ma związek zaburzeniami pamięci. Jeśli przestaniemy rozpoznawać zapachy będziemy mieli problemy z zapamiętywaniem w przyszłości. Brak węchu może doprowadzić także do choroby Parkinsona i Alzheimera.

Czy problemy z węchem to problemy z zapamiętywaniem? Dlaczego węch jest tak ważny? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Kaja Zemła

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 8.11.2017

Godzina emisji: 12.46

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zrzędź i marudź. Osiągniesz sukces!

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 13:20
Negatywne myślenie ma pewne wyraźne zalety i podobno pozwala osiągnąć sukces. - Wystarczy spojrzeć na Einsteina czy Newtona, którzy byli bardzo zgryźliwi i często wpadali w furię - przekonuje Joanna Gutral z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jabłko Adama. "Określa twoje brzmienie"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 14:00
Na pierszy rzut oka definiuje mężczyznę. Okazuje się jednak, że ten organ jest wspólny dla obu płci, a jego nazwa pochodzi z Biblii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzyby i "Pan Tadeusz", czyli jak podróżować po Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 10:30
Polska błyszczy lasami, równinami i jeziorami. Dlatego nawet zwykłe wyjście na grzyby może stać się początkiem niezapomnianej podróży po naszym kraju. O tym, co jest u nas najlepsze - opowiada podróżniczka i blogerka, Kaja Kraska.
rozwiń zwiń