Cytron - możesz go zjeść lub dodać do perfum

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 14:16
Cytron, macka ośmiornicy czy ręka Buddy to nazwy jednego owocu. Mimo że miąższu ma niewiele cały świat ceni jego właściwości.
Audio
  • Paula Nagel z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej opowiada o walorach cytronu (Czwórka/Stacja Nauka)
Cytron czyli ręka Buddy
Cytron czyli ręka BuddyFoto: pixabay

W niektórych rejonach Chin oraz Indii, buddyści wierzą, że położenie ręki Buddy obok sejfu, kasy lub zgromadzonego majątku ma zapewnić bogactwo i powodzenie finansowe. Owoc stosowany jest także w medycynie oraz przy produkcji perfum. Cytrony cenione są szczególnie ze względu na swój zapach, najbardziej intensywny podczas dojrzewania owoców. 

- Ręka Buddy to nazwa nieprzypadkowa - kształtem przypomina żółtą dłoń o wielu palcach, ma pomarszczoną, nieregularną, bruzdowatą skórkę - mówi Paula Nagel z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. - 70 procent owoców to skórka, nie ma nasion, ma mało miąższu, ale nie oznacza to, że nie można się cieszyć z jego walorów żywieniowych - dodaje. 

Skórka cytronu nadaje się do kandyzowania, zrobienia marmolady, jego sok podbija smak napojów czy koktajli. Jakie walory ręki Buddy odkryli już starożytni? I czy ten owoc ma jakieś zastosowanie w medycynie? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Kaja Zemła 

Data emisji: 23.04.2017

Godzina emisji: 12.43

pj

Czytaj także

Makrobiotyka - wyjątkowa dieta i styl życia

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 14:15
Japończyk George Ohsawa, twórca makrobiotyki, mawiał, że "jesteś tym, co jesz". Sam termin pochodzi z języka greckiego, gdzie "makros" oznacza wielki, a "bios" - życie. Jakie są zasady diety "wielkiego życia"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Durian - owoc dla odważnych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 14:50
Jak ser pleśniowy, jak syrop z cebuli i śmietany albo... jak zgniłe mięso. Są tacy, którzy twierdzą, że durian to najbardziej śmierdzący owoc na świecie.
rozwiń zwiń