100 wynalazków na stulecie. Jak pracuś i wizjoner skroplili tlen

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:46
Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski jako pierwsi na świecie, w kwietniu 1883 roku, skroplili tlen. Był to światowy sukces. A dziś naukowcom może dziękować przede wszystkim świat kulinarny. 
Audio
  • Jak Polacy skroplili tlen - materiał Justyny Majchrzak (Czwórka/Stacja Nauka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski uzupełniali się znakomicie - jeden był wizjonerem, a drugi pracusiem. 135 lat temu w krakowskim laboratorium Wróblewski sprawdzał teorię Olszewskiego. Fizyk i chemik spotkali się na Uniwersytecie Jagiellońskim i tam pracowali nad wspólnymi badaniami. 


Czytaj także:
tabletki witaminy owoce 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie: kto odkrył witaminy?

- Ścigali się o skroplenie powietrza z najpotężniejszymi umysłami światowej nauki - mówi fizyk SGGW prof. Krzysztof Dołowy. - W tamtym czasie osiągnięcie niemal minus 200 stopni Celsjusza było niewyobrażalne. Ale, jak jest coś do odkrycia to ludzie się starają i w latach 70. XIX wieku Francuzom udało się otrzymać krotko żyjącą mgiełkę chyba skroplonego powietrza. Ich trud nie został doceniony. Polakom zaś udało się tę "powietrzną" ciecz utrzymać - dodaje. 

Jak tego dokonali? Co wspólnego ma z tym zupa i etylen? Jakie były ich kolejne ekserymenty? Oraz co zawdzięczają im dzisiejsi kucharze? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Justyna Majchrzak

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 12.34

pj/kd

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Supernowoczesny K202

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 10:00
Komputer K202 został okrzyknięty polskim cudem techniki na skalę światową. Stworzony w 1970 roku był wielkości dzisiejszego PC-ta, a szybkością przewyższał urządzenia skonstruowane dekadę później.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Bezwonny lakier do paznokci

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:22
Lakiery do paznokci, pozbawione charakterystycznego zapachu, który towarzyszy im dziś, a które można było dowolnie perfumować, opatentowała polska firma Koloryt już niemal 90 lat temu. 
rozwiń zwiń