X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

 Naukowa przygoda - laboratoria policyjne, medyczne i IMiGW

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 14:50
- Jeśli chodzi o podłoża chłonne, czyli m.in. papier dokumentów, jesteśmy w stanie ujawnić ślady nawet po kilkunastu latach od momentu pozostawienia ich - nadkom. Władysław Wojtyczka, biegły z zakresu daktyloskopii. 
Audio
  • Laboratoria, które nigdy nie śpią - jak pracują policjanci, lekarze i meteorolodzy? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Elnur/Shutterstock.com

W takich laboratoriach praca trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W "Stacji Nauka" odwiedziliśmy m.in. pracownię daktyloskopijną Laboratorium Kryminalistycznego małopolskiej policji, i sprawdzaliśmy tam działanie specjalnej komory cyjanoakrylowej, która pozwala na wizualizację i identyfikację dowodów, zabezpieczanych przez policję na miejscu przestępstw. - Inaczej ślady linii papilarnych np. na nożu, wyglądają po czynnościach codziennych, a inaczej, gdy zadajemy nim ciosy - mówił nadkom. Władysław Wojtyczka. - Dlatego robimy im zdjęcia z zastosowaniem wszelkich zasad fotografii kryminalistycznej, czyli z linijką, skalówką. Biegli przeprowadzają badania makroskopowe, a ślady wykazują fluorescencję w wyniku oddziaływania środków chemicznych. Następnym etapem jest zabezpieczenie tych śladów - mówił ekspert.

W jaki sposób biegli zabezpieczają ślady zbrodni? I czym jeszcze zajmują się na co dzień? O tym w nagraniu materiału reporterskiego. W programie odwiedziliśmy także laboratorium szpitalne i m.in. badaliśmy grupy krwi pacjentów i prognozowaliśmy pogodę w stacji badawczej IMiGW. Sprawdziliśmy też, jak funkcjonuje Centralne biuro prognoz i jak przewiduje się pogodę.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 1.05.2018

Godzina emisji: 12.08

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mali krwiopijcy. Myszy kontra albatrosy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:21
Mysz domowa została wysiedlona przez człowieka na wyspę Midway 75 lat temu. Ssaki od tego czasu zadomowiły się tam i mają się świetnie. Rosną w siłę i stają się zagrożeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minisonda licealistów z Torunia podbije kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 13:25
CoperniCAN Team to grupa sześciu uczniów Liceum Akademickiego w Toruniu. Za cel postawili sobie zbudowanie sondy wielkości puszki coli, która będzie zdolna do eksploatacji atmosfery i znajdowania życia na obcych planetach.
rozwiń zwiń