100 wynalazków na stulecie. Pianista dla motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:47
Wraz z pojawieniem się silników rosła szybkość przemieszczania i potrzeba niwelowania wstrzasów. Tu z pomocą przyszedł wynalazek polskiego pianisty, Józefa Hofmanna. 
Audio
  • Jak pianista, Józef Hofman wynalazł resory piórowe (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Resory mamy w kręgosłupie w postaci krążków międzykręgowych, zwanych popularnie dyskami - mówi edukator, konstruktor, kustosz Narodowego Muzeum Techniki Zasław Adamaszek. - Organizm człowieka jest resorowany, jak jeździł w dawnych czasach na koniu to wykorzystywał jako resory naturalne tkanki zwierzęcia - dodaje. - Później, gdy wykorzystywano wozy, część niezbyt mocnych wibracji przenosiły belki osi - one pochłaniały część energii wibracji pojazdu, jadącego niezbyt szybko.

Nie bez znaczenia dla motoryzacji i niwelowania wstrząsów był wynalazek resorów piórowych Józefa Hofmanna. Jak działały i czy jeszcze są wykorzystywane, o tym w materiale Justyny Majchrzak

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 9.05.2018

Godzina emisji: 12.37

pj/kd

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - "fotorewolwer" Karola Brandla

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 14:01
Fotogrewolwer był mniejszy od ówczesnych, XIX-wiecznych aparatów fotograficznych, robił zdjęcia szybciej. Za ojca tego wynalazku uznać można fotografa i reportera Karola Brandla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Bezwonny lakier do paznokci

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:22
Lakiery do paznokci, pozbawione charakterystycznego zapachu, który towarzyszy im dziś, a które można było dowolnie perfumować, opatentowała polska firma Koloryt już niemal 90 lat temu. 
rozwiń zwiń