Wypuść dane na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:45
Z dnia na dzień zaczyna brakować miejsca na nowe informacje na Ziemi. Kinga Nowak z łódzkiego Shoot Capsule wie, gdzie umieścić alternatywny magazyn informacji. 
Audio
  • Przechowywanie danych na Księżycu (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Fixazh/Shutterstock

- Kosmos to kierunek naszych działań, chcemy wysłać nasze urządzenia w przestrzeń kosmiczną. Konkretnie takim przystankiem będzie Księżyc - mówi Kinga Nowak. - Tym, czym chcemy się zająć jest kwestia przechowywania danych w przestrzeni kosmicznej. Sektor ten dynamicznie się rozwija, a liczba generowanych danych jest coraz większa - dodaje. 

Misje kosmiczne generują setki terabajtów danych na godzinę.  Dziś wszystkie dane są składowane i magazynowane na Ziemi. Jak oczyścić z nich naszą przestrzeń, jak składować je na Księżycu? Czemu właśnie tam, co z ich bezpieczeństwem? Czym jest S-box? Czy umieszczone zostaną tam tylko dane z misji kosmicznych czy nasze dane osobowe też? Zapraszamy do wysłuchania materiału. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Olczyk

Data emisji: 1.06.2018

Godzina emisji: 12.35

pj/kul

Czytaj także

Kosmos w pigułce. Kiedy znajdziemy drugą Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 15:26
- Co chwilę dowiadujemy się o jakiejś planecie poza Układem Słonecznym. Jest ich już kilka tysięcy, jednak większość z nich to planety gazowe. Tam życia nie znajdziemy, ale warto zwrócić uwagę na ich księżyce - mówi w "Stacji Nauka" Mateusz Borkowicz, astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minisonda licealistów z Torunia podbije kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 13:25
CoperniCAN Team to grupa sześciu uczniów Liceum Akademickiego w Toruniu. Za cel postawili sobie zbudowanie sondy wielkości puszki coli, która będzie zdolna do eksploatacji atmosfery i znajdowania życia na obcych planetach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zobaczymy kiedyś wschód dwóch Słońc?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 17:04
- Kevin Spacey opowiadał w filmie "K-pax" w reżyserii Iaina Softleya o tym, jak na jego planecie widać wschód dwóch Słońc. Znamy takie zjawiska, choć oczywiście nie ma ich w naszym układzie planet - tłumaczył Mateusz Borkowicz.
rozwiń zwiń