100 na 100. Kajetek - towarzysz niewidomych

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 13:02
- Kajetek dziś ma wiele funkcji, jednak tą podstawową jest pisanie notatek - mówi Filip Zagończyk, użytkownik wynalazku. - Znanym sobie systemem, alfabetem Braille'a, tworzę wpisy na bloga, robię notatki na zajęciach - dodaje. 
Audio
  • O Kajetku opowiada jego użytkownik Filip Zagończyk autor bloga Koło Ciebie (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Akemaster

Kajetka kilkanaście lat temu stworzył Konrad Łukaszewicz, ułatwiając życie osobom niewidomym i niedowidzącym. Od tamtej pory wynalazek jest stale rozwijany. Dziś przy użyciu Kajetka można: odsłuchiwać książki, muzykę, albo podłączyć go do smartphona, bo ma wbudowany syntezator mowy i tester kolorów. 

Jak dużo Kajetek dał osobom niewidomym? Jak przekonali się do niego nauczyciele? Jak ten wynalazek funkcjonuje w szkołach masowych? O tym m.in. w materiale Justyny Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 12.21

pj/ac

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Nafta, która powstała... na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:37
Młody chemik i farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, spacerując po okolicznych bagnach, poszukiwał substancji, z których mógłby wyekstrahować leki. Po licznych eksperymentach pozyskał jednak… naftę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Pianista dla motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:47
Wraz z pojawieniem się silników rosła szybkość przemieszczania i potrzeba niwelowania wstrzasów. Tu z pomocą przyszedł wynalazek polskiego pianisty, Józefa Hofmanna. 
rozwiń zwiń