Polskie Radio
Section05
niewidomi

Spełniając marzenia. "Apetyt na życie" – reportaż Joanny Bogusławskiej

Robert Zarzecki od zawsze miał problemy ze wzrokiem. Dzisiaj prawym okiem widzi już tylko światło i cień, lewe oko widzi trochę więcej. W szkole dla słabowidzących próbował swoich sił w teatrze "Krzesiwo". Tam też poznał swoją żonę Basię, mają 15 letniego syna Gabrysia. Są kochającą się rodziną.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska niepełnosprawni niewidomi niepełnosprawność

Spełniając marzenia. Reportaż Joanny Bogusławskiej pt. "Apetyt na życie"

Robert Zarzecki od zawsze miał problemy ze wzrokiem. Dzisiaj prawym okiem widzi już tylko światło i cień, na lewe oko widzi trochę więcej. W szkole dla słabowidzących próbował swoich sił w teatrze "Krzesiwo". Tam też poznał swoją żonę Basię, z którą ma 15-letniego syna Gabrysia. Są kochającą się rodziną.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska Trójka niepełnosprawni niewidomi niepełnosprawność pr poleca

"Postępność" - projekt dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Zwiedzamy muzeum, a tu... Podstęp. A w walce z podstępami w dostępie do sztuki, pomaga... "postępność". Brzmi tajemniczo? Postępność, to nie tylko łamaniec językowy to także propozycja dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Realizowany przez fundację "Widzimy Inaczej" projekt, który ma na celu wzrost czynnego uczestnictwa w kulturze i sporcie oraz aktywizację osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Urban niepełnosprawność niepełnosprawni niewidomi

Światowy Dzień Braille’a. Jak tworzone są książki z ilustracjami dla dzieci niewidomych i niedowidzących?

4 stycznia na całym świecie obchodzony jest światowy Dzień Braille’a. To dzień rocznicy urodzin twórcy tego pisma, Louisa Braille'a. Alfabet opracowany przez francuza wszedł do powszechnego użytku w 1879 roku. Dzięki alfabetowi Braille’a osoby niewidome i niedowidzące mogą czytać te same książki, co inni. Jak powstają książki z ilustracjami fakturowymi i gdzie w Polsce można wypożyczać taką literaturę dla dzieci?
Zobacz więcej na temat:  alfabet niewidomi Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci DAB+ Martyna Chuderska

Projekt "Touching the Past". Poprawa dostępności dla osób niepełnosprawnych

Osoby niewidome z Lublina oraz ukraińskiego Iwano-Frankiwska mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym obu miast dzięki projektowi "Touching the Past". Nowoczesna technologia poprzez modele 3D, grafiki dotykowe oraz audiodeskrypcję umożliwia poznawanie najważniejszych zabytków i eksponatów muzealnych zarówno w Lublinie jak i Iwano-Frankiwsku. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dotacje unijne Aleksandra Jasińska niepełnosprawność niewidomi pomoc społeczna społeczeństwo

Jak wygląda życie osoby niewidomej? Muzeum do zwiedzenia w ciemności

Gdańska Galeria Zmysłów miejsce, które nie do końca da się zobaczyć, ale można je przeżyć innymi zmysłami, dotknąć, powąchać, zdobyć nowe umiejętności i nauczyć postrzegać świat na nowo. Znajduje się w samym centrum Gdańska przy Okopowej 7, na pierwszym piętrze. Na zwiedzających czekają dwie główne atrakcje: wycieczka w ciemność i galeria sztuki z cyklem Dotknij sztuki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niewidomi radio dla rodziców zmysły