Polskie Radio
Section05
niewidomi

Jak wygląda życie osoby niewidomej? Muzeum do zwiedzenia w ciemności

Gdańska Galeria Zmysłów miejsce, które nie do końca da się zobaczyć, ale można je przeżyć innymi zmysłami, dotknąć, powąchać, zdobyć nowe umiejętności i nauczyć postrzegać świat na nowo. Znajduje się w samym centrum Gdańska przy Okopowej 7, na pierwszym piętrze. Na zwiedzających czekają dwie główne atrakcje: wycieczka w ciemność i galeria sztuki z cyklem Dotknij sztuki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niewidomi radio dla rodziców zmysły

"Postępność" - projekt badawczy dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Czym jest "postępność"? To połączenie postępu i dostępności, ale to także propozycja dla osób z niepełnosprawnością wzroku. To realizowany przez fundację "Widzimy Inaczej" projekt badawczy, który ma na celu wzrost czynnego uczestnictwa w kulturze i sporcie oraz aktywizację osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Urban społeczeństwo niepełnosprawność niewidomi

ANALIZA Hulajnogi elektryczne wielkim zagrożeniem dla niewidomych. "Zdarzają się bardzo niebezpieczne sytuacje"

Według danych Komendy Głównej Policji, w roku 2022 były aż 272 wypadki z udziałem hulajnóg elektrycznych, w wyniku których 278 osób zostało rannych, a trzy poniosły śmierć. Organizacje społeczne zwracają uwagę, że wypadki powodują również źle zaparkowane hulajnogi, a wybór miejsc przeznaczonych do tego celu odbywa się bez konsultacji ze środowiskami osób niedowidzących i niewidomych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA niewidomi Rafał Trzaskowski hulajnoga hulajnogi rower społeczeństwo niepełnosprawność niepełnosprawni senior Warszawa transport

Jak pomagać osobom z niepełnosprawnościami? "Komunikacja jest ważna"

Osoby z niepełnosprawnością wzroku są wśród nas i chcą żyć tak jak wszyscy - bez ograniczeń. My również możemy im w tym pomagać. W jaki sposób się zachować, jak zaoferować swoją pomoc, tak aby nikogo nie urazić albo też nie przestraszyć, jak to może się zdarzyć w przypadku osoby niewidzącej, gdy raptownie chwycimy ją za rękę?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek niepełnosprawni niepełnosprawność pomoc niewidomi