Polskie Radio
Section05
niewidomi

Ogród zmysłów. Jak ośrodek dla dzieci niewidomych w Laskach wspiera uczniów?

Pod Warszawą, w Laskach położony jest ośrodek szkolno-wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, do którego przyjeżdżają osoby z Polski i z zagranicy. Obecnie uczy się tam prawie 200 uczniów, jednak oprócz oferowanej opieki i edukacji wczesnoszkolnej i licealnej, w ramach działania Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego, wsparciem objęte są także małe dzieci i ich rodzice. Na wiosnę planowane jest również otwarcie Ogrodu Zmysłów; projektu, o którym w Polskim Radiu Dzieciom w audycji wieczornej "Strefa Rodzica" opowiedzieli goście z ośrodków dla osób niewidomych w Laskach, Elżbieta Szczepkowska, siostra Julitta, oraz Dorota Gronowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niewidomi niepełnosprawność radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

Podwarszawskie Laski w Indiach. Ośrodek dla ociemniałych czerpie nauki z życia bł. matki Czackiej

- Życie matki Elżbiety Czackiej jest wzorem do naśladowania i promykiem nadziei, Błogosławiona pokazała, że mimo niepełnosprawności można żyć pomagając innym - powiedziały siostry Claire i Anita z ośrodka Jyothi Seva dla niewidomych dzieci im. bł. Elżbiety Róży Czackiej w Bangalore w indyjskim stanie Karnataka. Patronka stowarzyszenia została 12 września beatyfikowana przez papieża Franciszka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Indie Elżbieta Róża Czacka Kościół beatyfikacja niewidomi

"Miała wyjątkowe podejście do niewidomych". Paweł Kacprzyk o Róży Czackiej

- Róża postanowiła zmienić sytuację osób ociemniałych. Podchodziła do nich bardziej podmiotowo. Uważała, że niewidomy może być pełnoprawnym, równorzędnym, aktywnym członkiem społeczeństwa. Było ono było w ówczesnych czasach zupełnie nowatorskie - powiedział prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach Paweł Kacprzyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elżbieta Róża Czacka beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego niewidomi Kościół społeczeństwo

REPORTAŻ DPS dla niewidomych kobiet. Dom, który daje nadzieję

- Siostra Barbara jest moją przyrodnią mamą. Jest dla mnie ważna, bo mnie kocha - mówi mi pani Agnieszka, która trafiła do DPS dla niewidomych kobiet w 2010 roku, gdy miała 21 lat. - Na początku bardzo trudno było jej się zaadaptować - wspomina z kolei jej "przybrana mama". W Domu Nadziei spędziłem dwa dni. Zapraszam do obejrzenia reportażu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA starość Stefan Wyszyński niewidomi beatyfikacja

Nowe boisko i nowe możliwości dla "Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących" w Krakowie

Nową, sportową infrastrukturę i wyposażenie pozwalające na naukę poruszania się po mieście otrzymali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół i Placówek pn. "Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących" w Krakowie. – Mamy nową rzeczywistość, w której jako nauczyciele wychowania fizycznego możemy dać więcej możliwości dzieciom – mówi nauczycielka Agnieszka Jeziorowska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo niewidomi Piotr Firan Martyna Masztalerz Piłka nożna

Służyła niewidomym na ciele i duszy. Siostra Maria Czacka i jej dzieło

- Siostra Czacka przyjmowała ślepotę jako krzyż dany do Boga. Wierzyła, że fizyczna ułomność pozwala niewidomym rozwinąć życie wewnętrzne i służyć dzięki temu innym ludziom - mówiła w Polskim Radiu 24 Magadalena Merta, która wraz Maryną Miklaszewską przypomniała postać matki Elżbiety Czackiej (Róży Marii Czackiej). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Laski niewidomi wiara religia niepełnosprawni niepełnosprawność