Muzeum Wojska Polskiego. Tutaj dotkniesz niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 14:50
- Każde święto państwowe, które ma wymiar wojskowy, to doskonała okazja, żeby nas odwiedzić - zachęca rzecznik prasowy Sebastian Warlikowski, a Witold Głębowicz, zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego, opowiada o najciekawszych eksponatach w zbiorach tej placówki.
Audio
  • Jakie tajemnicze eksponaty znajdziemy w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego? (Stacja Nauka/Czwórka)
Święto Wojska Polskiego Czwórka uczciła w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Święto Wojska Polskiego Czwórka uczciła w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Foto: Czwórka/Patryk Kuniszewicz

Wizyta w Muzeum przypomina spacer po dziejach i pozwala przekonać się, że historia polskiego oręża sięga początków państwowości. - To jedyne miejsce w kraju, w którym można zobaczyć zabytki związane z polską wojskowością od wieku X aż po czasy współczesne - mówi Witold Głębowicz. - Są to m.in. miecz z czasów Mieszka, przedmioty znalezione na pobojowiskach i chyba jeden z najcenniejszych naszych skarbów - relikwiarz z czasów bitwy pod Grunwaldem - dodaje.  


Muzeum Wojska Polskiego Muzeum Wojska Polskiego

Obecnie w Muzeum znajduje się ponad 250 tys. eksponatów, a zbiory wciąż się powiększają. - Skupiamy się na tym, by pokazać tysiąc lat naszych dziejów za pomocą obiektów, które albo zostały wykopane, albo były przechowywane w zbiorach rodzinnych, albo leżały w archiwach różnych instytucji. Teraz służą społeczeństwu - podkreśla zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego.   


Muzeum Wojska Polskiego Muzeum Wojska Polskiego

Dlaczego Jan III Sobieski miał słabość do karaceny? Co podarowała Muzeum rodzina księdza Skorupki? I jakie niespodzianki czekają na odwiedzających Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Witold Głębowicz (zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego), Sebastian Warlikowski (rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie),

Data emisji: 15.08.2018

Godzina emisji: 12.15

kul/mko

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Ojciec elektroniki był Polakiem!

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 14:30
Nie miał matury, nie skończył studiów, a jest najczęściej cytowanym polskim uczonym we współczesnym świecie techniki. - W Dolinie Krzemowej nazwisko Jana Czochralskiego jest wymieniane tuż obok Thomasa Edisona i Alberta Einsteina - mówią eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Komputerów Osobistych. O nostalgii za pixelami

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 16:40
Dawno, dawno temu, przed epoką X-Boxa i Playstation, był m.in. Pegasus, który w oka mgnieniu rozszedł się po całej Polsce. Dziś jako eksponat jest wystawiany w Muzeum Komputerów Osobistych w Łodzi.
rozwiń zwiń